Úvod O městě Aktuality Aktuality z města O víkendu navštívily Slavnosti svobody…

O víkendu navštívily Slavnosti svobody desetitisíce nadšených diváků

Ilustrační fotografie

Slavnosti svobody Plzeň mají za sebou třídenní víkend nabitý mnoha vzpomínkovými, kulturními i doprovodnými akcemi. Plzeň praskala ve švech, podle odhadů pořadatelů a bezpečnostních složek mohlo jednotlivé akce navštívit celkem až 100 tisíc lidí.

„Jsem nadšený z obrovského množství lidí, je vidět, že oslavy táhnou. Těší mě, že se vše uskutečnilo podle plánu, a především to, že jsme nezaznamenali žádné mimořádné události,“ zhodnotil primátor města Martin Zrzavecký.

„Letošní slavnosti dosud nabídly řadu momentů, které mě dojaly. Jedním z nich bylo například vřelé přijetí válečných veteránů zaplněným plzeňským náměstím,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa.

Už páteční rekonstrukci příjezdu americké armády do Plzně sledovalo podél trasy a na náměstí Republiky až 20 tisíc diváků. Odpoledne k nim přibyly další tisíce lidí. Ti si užívali atmosféru dobových vojenských kempů na Borech, za obchodním centrem Plaza i v Proluce a Křižíkových sadech. Mimořádnému zájmu se těšila prezentace Armády ČR v Lobzích a také rozšířené expozice Patton Memorial Pilsen. Obrovskou zvědavost vzbudilo odhalení památníku generála Pattona pod Divadlem J. K. Tyla. Program prvního dne ukončil vyprodaný koncert americké skupiny Lynyrd Skynyrd, první vystoupení této kapely v České republice.

V sobotu panovalo po celý den příjemné slunečné počasí, a tak Plzeňané i hosté z celého světa vyrazili do ulic znovu. Opět obdivovali v jednotlivých kempech dobovou i současnou vojenskou techniku a užívali si znovu po sedmdesáti letech radostnou atmosféru čerstvě získané svobody. Podělili se o ní s dvacítkou amerických a belgických veteránů, kteří přes pokročilý věk dorazili do Plzně. Na besedě a následné autogramiádě s veterány nezůstalo v Měšťanské besedě volné jediné místo. Veteráni po nabitém programu zakončili den triumfálním příjezdem na náměstí Republiky, kde je Plzeňané přivítali bouřlivým potleskem, a večer si v centru tanečního parketu užívali na swingové party.

Vrcholem Slavností svobody byl v neděli tradiční Convoy of Liberty. Více než 300 kusů pásové i kolové historické techniky sledovaly při průjezdu Plzní desetitisíce lidí. Diváci spontánně tleskali veteránům, kteří projížděli na historických džípech a mávali členům vojenských historických klubů z celé Evropy. Ti si užívali defilé přeplněnou Klatovskou třídou.

„Jsme rádi, že přes obrovské počty lidí nedošlo nikde k žádné vážnější újmě na zdraví ani na majetku. Záchranáři ošetřovali jen několik drobných úrazů a nevolností, počet zásahů výrazně nevybočil z běžného víkendového provozu,“ uvedl Aleš Průša, vedoucí Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně. Řídicí štáb ve složení Policie ČR, městská policie, hasiči, záchranáři a vybrané odbory magistrátu a krajského úřadu se podle jeho slov pravidelně scházel od února letošního roku a funguje i nyní v průběhu slavností. „Pomohli nám i dobrovolní hasiči, kteří dodali 70 lidí a 15 kusů techniky,“ doplnil.

Podle ředitele Městského ředitelství Policie ČR v Plzni Pavla Krákory neevidovali policisté závažnější narušení bezpečnosti osob ani majetku. „K zajištění pořádku nám výrazně pomohly posily Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje,“ řekl Pavel Krákora. Policie zajišťovala také doprovod a ochranu významných hostů oslav.

„Městská policie nasadila během tří dnů do služby v terénu při mimořádných opatřeních na 360 svých lidí,“ doplnil ředitel Městské policie Plzeň Karel Mach.

„Všichni zainteresovaní včetně zdravotníků odvedli maximálně profesionální práci. Především díky nim je město Plzeň schopné úspěšně pořádat akce tak mimořádného rozsahu,“ ohlédla se za slavnostmi Jana Komišová z Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně.

Slavnosti svobody budou v Plzni pokračovat do středy 6. května.

Zveřejněno: 3. 5. 2015, Kriegerová Eva