Úvod O městě Aktuality Aktuality z města O spolupráci evropských zemí diskutovali…

O spolupráci evropských zemí diskutovali zástupci města a belgického parlamentu

O spolupráci evropských zemí diskutovali zástupci města a belgického parlamentu

K výčtu významných zahraničních návštěv, jež v tomto roce přijely do Plzně, se dnes připojili zástupci belgického Parlamentu Valonsko-Bruselské federace. Delegace navštívila Plzeň v rámci své zahraniční cesty do České republiky, primátor města Martin Zrzavecký ji po návštěvě pivovaru a kreativní zóny DEPO2015 přivítal na plzeňské radnici.

Členové parlamentu i zástupci města se shodli na tom, že v dnešní době, především po nedávných teroristických útocích v Paříži, je potřeba více spolupracovat, evropské země by spolu měly komunikovat a čelit tak novým obtížím. „Je důležité, aby Evropu ovládla solidarita. Dialog můžeme vést například pomocí kultury, vzájemné porozumění pomůže vytvořit klidnou budoucnost,“ uvedl předseda parlamentu Philippe Courard.

„Kultura a její důležitost nabývá nyní daleko větších rozměrů. V současné situaci nejde o souboj politiků, ale myšlenek o tom, jak se bude Evropa dál orientovat a jaký bude mít směr. Hodnoty, na kterých opravdu záleží, je potřeba si neustále připomínat,“ řekl primátor Martin Zrzavecký, jenž také poděkoval belgickým bezpečnostním složkám za zvládnutí nelehké situace. Zmínil i nedávnou návštěvu kardinála Ravasiho, se kterým současné postavení hodnot ve společnosti diskutoval.

Společný projekt s partnerským městem Liège vyzdvihl první náměstek primátora Martin Baxa. „Město od roku 1990 vyhlašuje Cenu Jana Palacha. Vítěz soutěže díky daru belgického města získává tamní pobyt, jenž přispívá nejen ke zdokonalení jazyka, ale i poznání fungování městské správy,“ vysvětlil náměstek. Nezapomněl na spolupráci s Francouzskou aliancí v Plzni i každoroční poděkování 17. střeleckému praporu z Belgie v rámci Slavností svobody.

V programu členů parlamentu je připravena návštěva Západočeské univerzity v Plzni a prezentace výuky francouzského jazyka, zavítají také do Vědeckotechnického parku, jednoho z velmi úspěšných projektů v České republice. Mezi kompetence Parlamentu francouzsky mluvící komunity patří podpora vzdělávání kulturních projektů, věda, výzkum, ale také zaměření na sport a mládež.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 1. 12. 2015, Pecuch Martin