O protipovodňová opatření i ochranu vody v Úhlavě se v Plzni zajímal ministr Jurečka
Tématu protipovodňové ochrany města Plzně, možnosti budování vodovodů pro malé obvody za podpory dotací i ochraně řeky Úhlavy jako dosud jediného zdroje vody pro Plzeň se dnes na setkání s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou věnovali primátor města Martin Zrzavecký a jeho náměstci Petr Náhlík a Pavel Šindelář.
Vedení města informovalo ministra například o tom, že v souvislosti s ochranou před velkou vodou Plzeň vybudovala takzvaný suchý poldr v části Roudná, tedy ve své nejohroženější oblasti. Ten dokáže snížit hladinu vody až o 48 centimetrů. „Máme také štěstí, že na Hracholuskách je šikovný hrázný, který je schopen regulací přehrady situaci výrazně ovlivnit. Od povodní v roce 2002 jsme hodně postoupili, nikdy to ale nebude dostačující,“ uvedl primátor. Podle Petra Náhlíka, jenž má v gesci dopravu a životní prostředí, by chtělo město před velkou vodou využívat i mobilní ochranu, tedy bariéry ve formě tubusů, jež se plní vodou a skládají na sebe. Podle ministra na ně zatím samostatně není možné čerpat peníze z ministerských programů. „Mohu to ale prověřit,“ slíbil Marian Jurečka. Podle něj se letos a v nejbližších letech plánuje v rámci celého Plzeňského kraje řada opatření chránících před velkou vodou, v rámci celé republiky jde o opatření za pět miliard korun.
Podle vedení radnice je pro Plzeň důležitá řeka Úhlava, která je zatím jediným zdrojem vody pro město. „Už třetím rokem provádíme monitoring, největším viníkem jejího znečištění je zemědělská činnost při řece. Potřebovali bychom provést zásahy na Úhlavě mezi Plzní a městem Klatovy, aby ke znečišťování nedocházelo,“ uvedl Petr Náhlík. Právě v tom může podle jeho názoru ministerstvo pomoci, a to i podporou samotných zemědělců. V souvislosti s tímto tématem ministr zmínil, že části obce do 1000 obyvatel mohou získat dotace na vybudování vodovodů. „Možnosti těchto dotací nás zajímají, je pro nás prioritou vodovod před kanalizací,“ řekl Pavel Šindelář.