Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Nový systém svozu odpadu zajistí od září…

Foto: E. Kriegerová

Až tisícikorunu ročně ušetří od letošního září obyvatelé rodinných domů v Plzni za vyvážení komunálního odpadu. Také lidé žijící v bytových domech budou platit méně, a to až o několik stovek korun. Svoz odpadu totiž začne nově zajišťovat město prostřednictvím své společnosti Čistá Plzeň, bývalé společnosti Plzeňské komunální služby, které se letos v únoru přejmenovaly.

Nový systém svozu odpadu zajistí od září společnost Čistá Plzeň

Podle primátora města Martina Zrzaveckého je cílem zajistit čistotu, efektivitu a obyvatelům Plzně poskytnout co nejkvalitnější službu s co nejmenšími náklady k jejich maximální spokojenosti. „Plzeň je dnes Evropským hlavním městem kultury, je známá i jako průmyslové město a bylo by hezké, kdyby se o ní psalo také jako o jednom z nejčistších měst u nás. Tento systém není o zisku, je o službě,“ uvedl primátor.

„Do letošního roku byl svoz odpadu v Plzni zajišťován prostřednictvím soukromých firem, a to bez přesných pravidel určených městem Plzeň. Tato praxe vykazovala mnohé nedostatky, ať to bylo komplikováno termíny svozu nebo zajištěním pořádku a čistoty. Nějakým způsobem se zkrátka člověk ale i firma stará o ‚své‘ a jinak o ‚svěřené‘. Z těchto důvodů jsme přistoupili k rozšíření činnosti Plzeňských komunálních služeb, dnes pod názvem Čistá Plzeň, právě o svoz odpadu,“ vysvětlil technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Zajistit svoz odpadu vlastními silami rozhodlo v předchozím období Zastupitelstvo města Plzně.

Čistá Plzeň bude mít kolem 80 zaměstnanců a bude disponovat 13 svozovými vozidly různých kategorií, pro svoz zajistí 23 tisíc odpadových nádob, celkem se na území města postará o zhruba 35 tisíc tun odpadu ročně.

Do nového odpadového systému se budou muset zaregistrovat jednotliví majitelé objektů, jejich správci, případně další subjekty, které mají na starost problematiku odpadů. Registrace startuje 1. června. Většiny obyvatel města se změna v systému svozu komunálního odpadu nijak nedotkne, protože za ně jedná jejich SVJ (společenství vlastníků jednotek), správce objektu, případně jeho majitel.

Všechny, kteří by se měli do nového systému svozu komunálního odpadu zaregistrovat, osloví v předstihu Magistrát města Plzně dopisem. V něm naleznou potřebné informace, pokyny i registrační formulář. Informace o činnosti Čisté Plzně, s.r.o. lze už nyní najít na stránkách www.cistaplzen.cz.

Zveřejněno: 13. 4. 2015, Kriegerová Eva