Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Nový režim parkování v centru města platí od…

Nový režim parkování v centru města platí od 1. listopadu

Ilustrační fotografie - parkoviště Rychtářka

Porušování nového režimu parkování v centru města budou strážníci zpočátku tolerovat

Tři neděle mají řidiči na to, aby si zvykli na úpravu režimu placeného parkování v centru Plzně, která platí od 1. listopadu. Po tuto dobu budou městští strážníci tolerovat všechny, kteří si zakoupí parkovací lístek a postaví vozidlo na nově vyhrazeném stání pro držitele parkovacích karet. Nový systém má zlepšit parkování především trvale bydlícím občanům v historické části města.

„Na třítýdenní toleranci vůči řidičům, kteří v novém systému špatně zaparkují, jsme se domluvili s vedením městské policie. Chceme touto dohodou dát šanci Plzeňanům i návštěvníkům Plzně, aby si na nový režim zvykli,“ uvádí Michaela Mrázová z úseku koncepce a dopravního inženýrství Správy veřejného statku.

A v čem úprava režimu placeného parkování v centrální části města spočívá? Tři úseky místních komunikací Bezručova, Sedláčkova a Veleslavínova jsou vyhrazeny pro držitele parkovacích karet. „V ulici Bezručova se jedná o levou stranu ve směru jízdy v úseku ulic Bedřicha Smetany a Františkánská. V ulici Sedláčkova se úprava týká pravé strany v úseku Riegrova a Solní ulice a rovněž ve Veleslavínově ulici jde o pravou stranu, a to v části mezi ulicemi Rooseveltova a Dominikánská,“ upřesňuje Michaela Mrázová. Vyhrazená stání v těchto ulicích byla vytvořena na úkor stávajících smíšených stání. Celkem zde vzniklo 50 míst pro držitele parkovacích karet.

Pro ně byl vyhrazen i prostor v zóně F na východní straně komunikace Palackého náměstí, tedy za parkovištěm v sadech Pětatřicátníků a v zóně A na východní straně náměstí Republiky. Zpoplatněno v zóně A bude rovněž devět stání pro držitele parkovacích karet v sadech 5. května v úseku ulic Tyršova a Pražská.

Současně se zřízením parkovacích míst pro držitele karet došlo k přeřazení komunikace sady Pětatřicátníků v části mezi ulicemi sady 5. května a Bezručova ze zóny B do zóny A, což znamená, že zde parkující zaplatí za půl hodiny o pět korun více než dosud, tedy 15 korun, nebo za jednu a každou další započatou hodinu 30 korun.

Nová parkovací místa vznikla v Pallově ulici před objektem Střediska volného času dětí a mládeže. „Celkem patnáct stání patří do zóny B s cenou 10 korun za půl hodiny a 20 korun za hodinu,“ doplnila Michaela Mrázová.

• Držitelům parkovacích karet v zóně B pro komunikaci sady Pětatřicátníků bude do doby skončení platnosti karty vyměněna pro zónu A. Výměnu provádí společnost Parking Plzeň, s.r.o., stejně jako prodej nových.

Zveřejněno: 15. 11. 2012, Pecuch Martin

Inovujeme Plzeň