Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Nový památník připomíná oběti plzeňského…

Nový památník připomíná oběti plzeňského květnového povstání

Položit květiny u nově vybudovaného pomníku, jenž je věnován památce padlých Plzeňanů v květnovém povstání roku 1945, se rozhodli představitelé města Plzně, městské a státní policie. Nedávno dokončený památník tvoří upravený přírodní balvan nepravidelného formátu z místního kamene, do kterého je vložena kamenicky opracovaná leštěná deska. Umístěn je na náměstí Míru v blízkosti Purkyňova pavilonu. Vybudovat ho nechalo město prostřednictvím Správy veřejného statku města Plzně, podnět vzešel od zastupitelů v čele s Janou Bystřickou. Z vedení radnice se vzpomínkového setkání zúčastnili primátor města Martin Zrzavecký a jeho první náměstek Martin Baxa.

„S koncem druhé světové války v našem městě jsou spojeny dvě události, o kterých se dlouhou dobu mluvilo v kontextu, který si nezasloužily. První z nich je velký americký nálet na plzeňskou Škodovku a druhou je právě plzeňské povstání. O tom prvním se dlouhou dobu říkalo, že to byl nálet zbytečný, který sloužil jen k tomu, aby se zničila plzeňská Škodovka v době, kdy už nebylo zapotřebí ji bombardovat. Druhý mýtus je o květnovém povstání Plzeňanů, které bylo neoprávněně zapomenuto a opomíjeno. Říkalo se, že Plzeňané povstali jeden den předtím, než skončila válka a že povstání už nic neznamenalo,“ uvedl mimo jiné Martin Baxa a dodal, že si váží všech, díky kterým se podařilo památník odhalit. „Protože vzdáváme tímto čest lidem, kteří zahynuli den předtím, než druhá světová válka skončila, ale kteří šli obětovat svůj život při vědomí toho, že chtějí udělat něco pro naši svobodu. Vzdejme tedy čest památce padlých Plzeňanů,“ doplnil.

Plzeňské povstání v roce 1945 bylo ozbrojeným vystoupením obyvatel Plzně proti německým okupantům v závěru druhé světové války. Vypuklo v časných ranních hodinách 5. května, zapojily se do něj všechny odbojové organizace z Plzně a blízkého okolí. Povstání ukončil až příjezd amerických vojáků Třetí armády generála Pattona v ranních hodinách 6. května 1945.

Památku obětí plzeňského povstání připomínají také různé pamětní desky na domech v plzeňských ulicích. U nich položí květiny a svíce také členové plzeňské jednoty Československé obce legionářské, která je významným partnerem projektu Plzeň 1945 v rámci Slavností svobody. Vzpomínková akce se uskuteční v podvečer 5. května 2016 na různých místech Plzně u pamětních desek, cílem je upozornit veřejnost na opomíjené tiché památky dramatických chvil konce nacistické okupace v Plzni a podíl plzeňského odboje při osvobození města.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 5. 5. 2016, Pecuch Martin