Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Novozélandský herec a režisér Julian…

Novozélandský herec a režisér Julian Arahanga přijel pátrat po zajímavostech o plzeňském rodákovi Gottfriedu Lindauerovi

Zleva Julian Araganga, česko-novozélandský producent Michael Havas, kurátorka výstavy Eva Reitspiesová a ředitel ZČG Roman Musil

Zdroj foto: ZČG

Západočeská galerie hostila novozélandského herce a režiséra Juliana Arahanga. Ten do Plzně zavítal na začátku dubna při příležitosti připravované velké retrospektivní výstavy Gottfrieda Lindauera v roce 2015. Režisér Julian Arahanga, který je maorského původu, v současné době zpracovává druhou řadu dokumentárního seriálu právě o malíři Gottfriedu Lindauerovi. Ten z Plzně odešel na Nový Zéland a proslavil se svými portréty maorských náčelníků vytvořenými na přelomu 19. a 20. století. Julian Arahanga je českému divákovi znám především jako jeden z představitelů oscarového snímku Matrix.

Životem a dílem Lindauera se dlouhodobě zabývá i sám ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil, jenž na zmíněné výstavě pracuje. Filmaři poskytl nejnovější poznatky, které dosud na Novém Zélandu nejsou známé.

Julian Arahanga do svého projektu začlenil také Lindauerovy portréty plzeňských měšťanů ze Západočeského muzea i umělcův matriční záznam ze Státního oblastního archivu. Natočil také místo, kde stával Lindauerův rodný dům, a Mikulášský hřbitov, na němž byli pochováni malířovi rodiče. Dokončení seriálu nazvaného „Behind the Brush“ se předpokládá v průběhu října a Západočeská galerie již domlouvá jeho uvedení také pro plzeňské publikum.

Zveřejněno: 15. 4. 2014, Pecuch Martin