Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Novinkou 14. ročníku soutěže Stavba roku je…

Novinkou 14. ročníku soutěže Stavba roku je sedmá kategorie

Foto z tiskové konference

Čtrnáctý ročník prestižní soutěže Stavba roku Plzeňského kraje byl zahájen. Majitelé nemovitostí, investoři či architekti do ní mohou hlásit stavby uvedené do provozu nebo zkolaudované v uplynulém kalendářním roce. Přihlášky je možné podávat až do 17. března 2017. Novinkou letošního ročníku je sedmá kategorie – Průmyslové stavby.

Soutěž pořádají Plzeňský kraj a statutární město Plzeň ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou Plzeňsko, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků, Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR a Obcí architektů. Záštitu nad soutěží převzali hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a primátor města Plzeň Martin Zrzavecký.

„Osobně mám několik tipů na stavby, které by mohlo přihlásit do soutěže město Plzeň jakožto jejich investor. Vloni se nám například povedlo zrekonstruovat a zmodernizovat úpravnu vody, stejně tak výrazně pozvednout lokalitu na Slovanech díky úpravě vnitrobloku Koterovská – Chvojkovy lomy. Palce držím i projektu náhradního hřiště pro TJ Slovan Spoje,“ řekl primátor Martin Zrzavecký.

Ten uvítal vytvoření nové kategorie zaměřené na průmyslové stavby, „žhavým“ adeptem na vítěze by podle něj mohla v tomto být například nová spalovna v Chotíkově, jejímž investorem byla Plzeňská teplárenská.

„Stavby přihlášené do soutěže jsou velmi rozmanité a my na to reagujeme. Před dvěma lety jsme přidali kategorii Stavby pro bydlení, letos jsme se rozhodli vyčlenit samostatnou kategorii pro průmyslové stavby. Právě výrobní podniky a haly tvoří významnou část přihlášených staveb. Už dávno neplatí, že by to byly objekty nezajímavé, architektonicky podprůměrné. Je to přesně naopak. Dnes už investoři z řad průmyslových společností mají jasné požadavky nejen na funkčnost, ale také estetiku svých podniků. Důležitým faktorem pro ně bývá začlenění do okolních prostor,“ uvedl Miloslav Zeman, předseda Okresní hospodářské komory Plzeňsko, která je odborným garantem soutěže.

O výsledcích soutěže rozhodne sedmičlenná odborná nezávislá porota, v níž zasedne například architekt Jiří Klokočka, jenž má dlouholeté zahraniční zkušenosti a v současné době působí mimo jiné v Kanceláři architekta města Brno. Porotcem bude i architekt David Leníček, autor návrhu bytové nástavby plzeňského hotelu U Zvonu. Ta v loňském roce získala hlavní titul v nejnovější kategorii Stavby pro bydlení. Partneři soutěže už tradičně udělí nestatutární ceny a o svém favoritovi rozhodne v hlasování i veřejnost.

Přihlášku do soutěže může podat investor, projektant, zhotovitel nebo vlastník přihlašovaného stavebního díla, a to vždy se souhlasem jeho autora a vlastníka. Termín uzávěrky přihlášek a dodání kompletní dokumentace do sekretariátu soutěže na adresu DOMINIK CENTRUM SERVIS s. r. o., Dominikánská 3, 301 00 Plzeň je 17. března 2017 do 15 hodin. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny na galavečeru v Měšťanské besedě v Plzni 25. května 2017.


 

Fotogalerie

Zveřejněno: 16. 2. 2017, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Blik Blik
22. 3. 2024 - 23. 3. 2024
Blik Blik
Hudební ceny Žebřík
5. 4. 2024 - 5. 4. 2024
Hudební ceny Žebřík
Smetanovské dny
7. 3. 2024 - 11. 4. 2024
Smetanovské dny
Treffpunkt
25. 4. 2024 - 27. 4. 2024
Treffpunkt
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni