Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Nové trolejové řešení křižovatky v Borské…

Nové trolejové řešení křižovatky v Borské ulici přinese úsporu

Foto: PMDP

Zdroj foto: PMDP

Jedna z největších trolejových křižovatek v České republice se nově nachází v Plzni, vznikla po rozsáhlých úpravách trolejového vedení v křižovatce ulic Borská – Němejcova. Po dokončení rekonstrukce Borské ulice a propojení s ulicí U Trati umožní nová konfigurace výhybek uspořit až 6 600 kilometrů ročně. Důvodem úprav byla také zvýšená frekvence průjezdu vozů vzhledem k nedaleké dopravní základně plzeňských trolejbusů a autobusů na Karlově.

Místo je osazeno šesti sestavami dálkově řízených elektrických rozbočovacích výhybek, šesti páry sjezdových výhybek a dvanácti sestavami trolejbusových křížení. Rozbočovací výhybky disponují identifikačním systémem, který umožňuje automatické ovládání z palubního počítače trolejbusu.

Křižovatka ulic Borská – Němejcova se po přemístění autobusů a trolejbusů Plzeňských městských dopravních podniků z původního depa v Cukrovarské ulici stala důležitým dopravním uzlem zvláště pro trolejbusovou dopravu. Nové řešení nyní každému trolejbusu automaticky staví dopravní cestu podle linky, kterou ten den jezdí. Zjednodušila se tak práce řidiče, který nyní pouze sleduje signalizaci polohy výhybek, zda je výhybka ve správné poloze.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 1. 9. 2015, Pecuch Martin