Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Nové dramatické zpracování Kafkova románu…

Nové dramatické zpracování Kafkova románu Amerika připravilo Divadlo J. K. Tyla

Ze zákulisí činohry: zkoušky Ameriky na jevišti

Zdroj foto: facebookový profil DJKT

Přesně sto let od vzniku Kafkova románu Amerika připravilo Divadlo J. K. Tyla jeho nové dramatické zpracování. Jeden z prvních románů Franze Kafky oslovuje především české tvůrce. V roli šestnáctiletého Karla Rossmanna, který se ztratil ve světě, se představí Marek Adamczyk, dále například Jan Maléř, Jan Holík, Klára Krejsová, Pavel Pavlovský, Zorka Kostková, Petr Konáš, Apolena Veldová a Zdeněk Rohlíček.

Dramatizace a režie se ujal sedmadvacetiletý David Šiktanc spolu s výtvarníky Pavlem Kodedou a Terezou Beranovou. Autorem hudby je Filip Míšek, na její pohybové složce se výrazně podílí Jana Hanušová. Inscenaci věnuje mladý realizační tým pětadvacátému výročí sametové revoluce. Nové zpracování se chce vzepřít zažité představě o Kafkovi jako autorovi bezvýchodných a temných textů.  „Osobně mi velmi záleží na tom, aby publikum objevilo i jiné výsostně kafkovské vlastnosti, například hravost, divadelnost a grotesknost,“ uvádí David Šiktanc.

Česká premiéra se odehraje v sobotu 11. října od 19 hodin v Novém divadle.

Zveřejněno: 10. 10. 2014, Pecuch Martin