Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Nové divadlo uvede v premiéře v pořadí…

Nové divadlo uvede v premiéře v pořadí jedenáctou hru Antonína Procházky

Nové divadlo uvede v premiéře v pořadí jedenáctou hru Antonína Procházky (zdroj foto: facebook DJKT)Novou hru Antonína Procházky s názvem Jednotka intenzivní lásky uvede ve světové premiéře Divadlo J. K. Tyla. Jedná se o jedenáctý titul plzeňského komediografa napsaný pro domácí činoherní soubor.

Přestože z valné části se děj nové hry odvíjí v nemocničním pokoji na jednotce intenzivní péče, kde hlavní hrdinové leží po autohavárii v kómatu, dokáže z něho autor svým osobitým způsobem vytěžit bezpočet humorných situací. Duše obou protagonistů, Jiřího a Simony, se odmítají od svých nemohoucích tělesných schránek definitivně odpoutat. Shlížejíce na hemžení kolem nich vzájemně spolu komunikují, přehodnocují svůj dosavadní život a nabývají chuti v něm pokračovat.

„Základní situace komedie Antonína Procházky Jednotka intenzivní lásky je reálnější, než by se na první pohled zdálo,“ vysvětluje Procházkova dvorní dramaturgyně Marie Caltová. „Autor se dokonale seznámil s knihami jako Život po životě R. A. Moodyho či Most k nesmrtelnosti B. Jakobyho, jež vznikly na základě svědectví stovek lidí, kteří se ocitli na hranici života a smrti. I jeho hrdinové se v této mezní situaci zbavují úzkosti a své fyzické tělo i to, co ho obklopuje, pozorují jako diváci,“ dodává Caltová.

Jak je u „plzeňského Molièra“ zvykem, svou hru také sám režíruje, tentokrát ve scéně Aleše Valáška a v kostýmech Šárky Hejnové. Ústřední dvojici mimořádných pacientů vytváří sám autor, Antonín Procházka, spolu se svou ženou Štěpánkou Křesťanovou. Postavy reálného světa, které je obklopují, hrají Monika Švábová, Marek Adamczyk, Michal Štěrba, Kamila Šmejkalová, Zdeněk Rohlíček, Klára Krejsová, Zorka Kostková a Petr Šmíd nebo Petr Konáš.

Premiéru uvede činoherní soubor v sobotu 21. února v Novém divadle.

Zveřejněno: 18. 2. 2015, Pecuch Martin