Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Nová divadelní budova zahájí provoz pod…

Nová divadelní budova zahájí provoz pod názvem Nové divadlo

Otevřením nové divadelní budovy vstoupí Divadlo Josefa Kajetána Tyla, příspěvková organizace do své jubilejní 150. sezony. Historická událost zahájí novou éru plzeňského divadelnictví a úspěšně předznamená rok 2015, kdy se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury.

Zcela logicky tento významný kulturní akt vyvolává velký zájem a diskuzi laické i odborné veřejnosti na téma, jak by měla být nová budova DJKT pojmenována. Objevily se návrhy pojmenovat novou budovu divadla po Václavu Havlovi, Miroslavu Horníčkovi či Vendelínu Budilovi. V závěru roku 2013 vznikla petice občanů, která požaduje, aby byl nový objekt pojmenován po plzeňském rodákovi Miroslavu Horníčkovi, a to vzhledem k demolici kulturního domu Inwest, jehož součástí bylo dnes již zaniklé Divadlo Miroslava Horníčka. Oficiální stanovisko DJKT je pojmenovat nový objekt s ohledem na název této městské příspěvkové organizace neutrálně, jako „Nové divadlo“. K tomuto názoru se přiklonili i další odborníci z oblasti kultury a také Odbor kultury Magistrátu města Plzně.

Návrh byl projednán dne 15. ledna 2014 v Komisi kultury RMP, která doporučila městské radě pojmenovat novou budovu divadla jako „Nové divadlo“. Městské zastupitelstvo schválilo tento návrh 36 hlasy.

Komise kultury RMP na svém jednání vzala zároveň na vědomí návrh jednoho z členů komise Mgr. Karla Syky, který doporučuje, aby nová budova nesla název „Nové divadlo“ s tím, že důležité části a prostory divadla budou pojmenovány podle nových náplní činnosti nebo podle významných osobností a opatřeny příslušnou výtvarnou výzdobou, ztvárněním prostoru a interiéru, např.: „Dvorana V. Havla“ (obsahující již známý a ve světě používaný „havlovský“ prvek – strom, stolek a dvě židle), „Salonek M. Horníčka“ (odkaz na tuto osobnost i dobová divadla „malých forem“ v Plzni), „Foyer V. Budila“ (zakladatele moderního českého divadla a prvního ředitele plzeňského divadla) apod.

Slavnostní otevření nové budovy divadla pro veřejnost je plánováno dne 2. 9. 2014.

Zveřejněno: 31. 1. 2014, Pecuch Martin