Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Noc vědců patřila tématu bezpečnosti,…

Noc vědců patřila tématu bezpečnosti, překonala návštěvnický rekord

Letošní Noc vědců zasvěcená tématu bezpečnosti překonala návštěvnický rekord z loňského roku. Páteční program na více než pěti desítkách míst po celé republice navštívilo téměř 47 tisíc zájemců různých věkových kategorií. Národním koordinátorem Noci vědců byla plzeňská Techmania Science Center, ta návštěvníky pozvala do budovy střediska volného času Radovánek v Pallově ulici. „Přišlo jich 1 493 a velký  úspěch sklidila především ukázka hasičů, kteří představili chytrý oblek, jehož autorem je odborné pracoviště RICE Západočeské univerzity v Plzni. Zájem byl také o přednášku k bezpečnosti v kosmu nebo o různé roboty,“ uvedla Václava Dridi z Techmania Science Center. Nabídku programu si vyzkoušela i náměstkyně primátora Eva Herinková, která akci v západočeské metropoli poskytla záštitu.

Eva Herinková

Fotografie: Techmania Science Center

„Velmi nás těší, jak zájem o vědu a techniku rok od roku roste, a to jak na straně návštěvníků, tak u organizátorů. Téma bezpečnosti bylo velmi široké a nabídlo možnost prezentace i subjektům, které se v minulých ročnících k Noci vědců nepřipojovaly,“ řekla Hana Královcová z Techmanie.

Noc plná bezpečí se v pátek 30. září uskutečnila na více než padesáti místech v republice, například v Olomouci neváhaly děti čekat dlouhé fronty u laserové střelnice nebo u chemických pokusů. Na cyrilometodějské fakultě zase lákala bible pod vodou, lékařská fakulta ukazovala bakterie či buňky kuřáků. V Ostravě nejvíce zaujaly elektromobily, chemické pokusy a laserové bludiště.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 3. 10. 2016, Pecuch Martin