Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Noc kostelů připravila unikátní program i…

Noc kostelů připravila unikátní program i zpřístupnění nevšedních míst

Atraktivní program zažijí návštěvníci kostelů a modliteben v noci z pátka 10. června na sobotu 11. června 2016, více než 120 objektů v Plzeňské diecézi se zapojí do akce Noc kostelů. Stejně jako v minulých letech je čekají koncerty, hudební a taneční vystoupení, komentované prohlídky, výstavy, program pro děti a řada zajímavostí jako otevření běžně nepřístupných prostor, nahlédnutí do kostelních sakristií nebo klášterních zahrad. Na některých místech začne program již v odpoledních hodinách, například v katedrále sv. Bartoloměje mohou lidé od 15 hodin zdarma vystoupat na věž k nově instalovaným zvonům, vychutnat si prohlídku podkroví, taneční vystoupení nebo varhanní dialog.

Ilustrační obrázek Hlince Dolany

Ilustrační obrázek Hlince - Dolany

Prohlídku krypty a vystoupení souboru Touch of Gospel nabídne kostelík U Ježíška, jazzový kvartet Mr. Z. zahraje v meditační zahradě s kaplí sv. Maxmiliána Kolbeho. Vyhlídku z věže kostela na světla noční Plzně připravil kostel sv. Jana Nepomuckého, táborák za doprovodu hudebních nástrojů kostel Panny Marie Růžencové, barokní improvizace na akordeon předvede Ladislav Pohořelý v kapli Hospicu sv. Lazara. Vzhledem k velkému počtu zapojených míst připravili organizátoři dvě takzvané skládačky s programem. První je určena pro kostely v Plzni, druhá pro místa v okolí. Lidé si z  akce mohou odnést kromě netradičních zážitků také novou pamětní pohlednici. V Plzni bude zajištěna kyvadlová doprava, která zájemce doveze ke kostelům vzdálenějším od centra. Mottem letošního ročníku je citát z knihy Zjevení: Jeho brány zůstanou ve dne otevřené, noc tam už nebude. Vytrvalci, kteří během noci navštíví minimálně deset kostelů, získají Certifikát poutníka. Ten bude vydávat Plzeňské biskupství od 13. června.

Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla před sedmi lety ve Vídni, zahraniční zkušeností se inspirovali tuzemští pořadatelé v roce 2009, rok poté se Noc kostelů uskutečnila v celé České republice. Záštitu nad letošním ročníkem převzali mimo jiné plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub nebo primátor města Plzně Martin Zrzavecký. „Katedrály, kostely i jiné sakrální objekty vnímáme jako neodmyslitelnou součást měst a obcí především proto, že se pro mnohé z nás staly symbolem toho, co přetrvává. Nejde o kamenné stavby bez života, naopak, bývají místem setkávání, přátelství, porozumění i místem, kde lidé nacházejí pokoru a možnost vnitřního zklidnění,“ uvedl Martin Zrzavecký.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 9. 6. 2016, Pecuch Martin