Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Netradičně jako balet nastudovalo divadlo…

Netradičně jako balet nastudovalo divadlo slavné drama Slečna Julie

Foto: Pavel Křivánek

Fotografie: P. Křivánek

Slavné a ve své době velmi kontroverzní drama Augusta Strindberga Slečna Julie se poprvé objeví v repertoáru Divadla Josefa Kajetána Tyla. Překvapivě ne jako činohra, ale v tanečním pojetí Libora Vaculíka. Ten pro hru připravil nejen libreto, ale ujal se i choreografie a režie. Premiéra se odehraje v sobotu 7. ledna na Malé scéně Nového divadla.

S dílem, které se v roce 1888 stalo manifestem nového směru naturalismu, dokázal Libor Vaculík téměř nemožné. Příběh milostného vzplanutí urozené slečny a jejího sluhy, končící sebevraždou hlavní hrdinky, přepsal do taneční podoby.

„Převedení tohoto dramatu je pro mne jako pro tvůrce obrovskou výzvou. Samotný děj se dá krásně zhustit, ale spíš než na popisné vyprávění se soustředím na psychologii postav,“ vysvětlil Libor Vaculík, který si k dokreslení příběhu vybral hudbu lotyšského skladatele Pēterise Vaskse, z jehož skladeb vytváří Petr Malásek hudební koláž. „Jeho hudba je nesmírně citová, intimní a výbušná. Myslím, že spojení soudobé klasické hudby výborně funguje s vizuální podobou inscenace, která ctí dobu vzniku díla,“ doplnil.

Foto: Pavel Křivánek

V titulní roli Slečny Julie se představí Jarmila Dycková, roli kuchařky Kristiny alternují Kristýna Piechaczková a Kristýna Potužníková, Jeana tančí hostující Marek Lhotský, v menší roli hraběte účinkuje nestárnoucí tanečník Jiří Žalud. „Od začátku mi bylo jasné, že Slečnou Julií bude Jarmila Dycková, je tvárná, umí dobře dělat klasiku i můj styl. Představitele sluhy Jeana jsem hledal tak, aby typově odpovídal roli a aby dobře vypadal,“ řekl Libor Vaculík.

Uznávaný choreograf je v souboru plzeňského baletu stálým hostem a jeho inscenace jsou velmi oblíbené. „Za všechny můžeme jmenovat alespoň tituly Čachtická paní, Edith – vrabčák z předměstí, Malý pan Friedemann, Psycho, Freddie – The King of Queen nebo Romeo a Julie,“ uvedla mluvčí divadla Michaela Svobodová.

Libor Vaculík působí v mnoha baletních souborech v České republice i na Slovensku a díky své schopnosti vyjádřit tancem velké dramatické osudy, city i vztahy mezi postavami je jako choreograf zván i k tvorbě operních, operetních a muzikálových produkcí.

Další zajímavé informace najdete na stránkách Divadla Josefa Kajetána Tyla.

Zveřejněno: 5. 1. 2017, Pecuch Martin