Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Nestor plzeňské atletiky Jiří Henžlík přijal…

Nestor plzeňské atletiky Jiří Henžlík přijal pozvání na radnici. Letos oslavil 90. narozeniny

240328_Henzlik_1

Přijetí na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)

Významné životní jubileum oslavil letos v lednu atlet a trenér Jiří Henžlík. U příležitosti jeho 90. narozenin jej v prostorách plzeňské radnice přijal radní pro oblast sportu, mládeže a tělovýchovy Tomáš Morávek. Jiří Henžlík během setkání zavzpomínal na svou závodní i trenérskou kariéru nebo připomněl úspěchy svých svěřenců.

240328_Henzlik_2

„Bylo mi potěšením přivítat atletickou legendu, sportovce a trenéra Jiřího Henžlíka. S královnou sportu začal, když mu bylo pouhých deset let, a do trenérského důchodu odešel v 85 letech. Pan Henžlík je i v jeho úctyhodném věku sportovním nadšencem a stále sleduje atletické dění i další sportovní události. Má můj velký obdiv, přeji mu do dalších let především zdraví,“ řekl radní Tomáš Morávek.

240328_Henzlik_4

Jiří Henžlík se narodil v roce 1934 v Plzni. Během závodní kariéry několikrát posunul krajský rekord v hodu kladivem. Na úspěšnou závodní kariéru navázal kariérou trenéra. Té se věnoval 55 let a vychoval během ní 23 mladých vrhačů, kteří vybojovali cenné kovy na republikových mistrovstvích.

Jeho svěřenkyně Helena Brejchová se v hodu oštěpem umístila na 10. příčce na mistrovství Evropy juniorů a juniorek v Lublani a oštěpař Vít Šimeček vybojoval rovněž desáté místo na Olympijských hrách evropské mládeže do 17 let v Lisabonu. K disku přivedl také pozdější několikanásobnou mistryni ČR a účastnici mistrovství světa v Dauhá Elišku Staňkovou.

Bývalý trenér se věnoval také růstu atletického zázemí v Plzni. V 80. a 90. letech minulého století byl předsedou atletického klubu Škoda Plzeň. V roce 1984 obdržel ocenění Čestný titul vzorný trenér a v roce 2006 získal Ocenění za dlouholetou práci s mládeží od primátora města Plzně.

Text: Monika Krausová

Zveřejněno: 28. 3. 2024, Martin Pecuch