Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Největší ze čtyř nových zvonů pro katedrálu…

Největší ze čtyř nových zvonů pro katedrálu svatého Bartoloměje je v Plzni

Zvon Bartoloměj

„Prožívám velikou radost. Je to možná významnější okamžik, než jsme si v tuto chvíli ochotni vůbec připustit. Také je tady úcta, že smím být u toho, samozřejmě dojetí a hrdost, že jako Plzeňák a farář při katedrále jsem mohl přispět k tomu, aby se zvony vrátily opět na věž,“ popsal své pocity farář Mons. Emil Soukup při zvedání zvonu Bartoloměj z kamionu, který jej přivezl stejně jako ostatní z nizozemské zvonařské dílny. Jde o čtvrtý, poslední a největší zvon pro katedrálu sv. Bartoloměje. I jej bylo možné pořídit díky veřejné sbírce a sponzorům.

Srdce pro nové zvony a renovovaný zvon Prokop, který pochází z roku 1835 a do věže se vrátí spolu s novými zvony 18. listopadu, byly do Plzně dopraveny krátce před pětitunovým Bartolomějem. Na příjezd tu čekaly desítky Plzeňanů, kteří po usazení zvonů na dřevěnou podestu, vyjádřili poděkování potleskem. Celé akci přihlížel primátor Martin Zrzavecký, čímž projevil svoji podporu a obdiv organizátorům sbírky i zvonaři Petru Rudolfu Manouškovi.

V pondělí 17. listopadu ve 14 hodin požehná zvonům biskup František Radkovský. Ještě předtím se uskuteční v katedrále mše svatá. „Bude poděkováním za 25 let svobody a za to, že tady ty zvony budou,“ uvedl biskup František Radkovský, jenž pořízení zvonů označil za historický okamžik, který se stane jednou za sto let.

Do věže se zvony začnou přemisťovat za pomoci techniky v úterý 18. listopadu dopoledne. Poprvé se společně rozezní 17. ledna 2015, kdy bude oficiálně zahájen projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Zveřejněno: 14. 11. 2014, Pecuch Martin