Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Nejmenší jednotky dobrovolných hasičů…

Nejmenší jednotky dobrovolných hasičů získají nové vozy

Plzeň požádá o dotaci na nákup dopravních automobilů pro dobrovolné hasiče, konkrétně pro Sbory dobrovolných hasičů Újezd, Malesice, Červený Hrádek, Radobyčice a navíc také pro jednotku v Doubravce. Na nákup jednoho vozu může získat z programu Ministerstva vnitra České republiky až 450 tisíc korun. Podání žádostí schválili radní města. Současně schválili podání žádosti o dotaci na rekonstrukci požární zbrojnice v Malesicích.

„Nákupem vozů pro dobrovolné hasiče město pokračuje v loni započatém projektu, jehož cílem je v průběhu čtyř let zajistit pro nejmenší jednotky osm nových hasičských vozů. První dva kusy jsme koupili vloni, a to pro hasiče v Bukovci a Hradišti, plně jsme je hradili z našeho rozpočtu. Na letošní rok máme připraven nákup dalších dvou vozidel a stejně tak pro rok 2017. Protože se před pár týdny objevila možnost požádat o dotaci na nákup dopravních automobilů, připravili jsme žádosti,“ vysvětlil primátor Martin Zrzavecký.

Ilustrační foto

Konkrétně se jedná o program ministerstva vnitra, generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky nazvaný Dotace pro jednotky SDH obcí na rok 2016. Podporu chce město Plzeň získat z vyhlášeného podprogramu Pořízení nového dopravního automobilu, žádost je nutné podat do 29. února v případě projektu na rok 2016 a do konce dubna pak v případě nákupů pro rok 2017.

Nákup dopravních automobilů pro jednotky dobrovolných hasičů realizuje Odbor krizového řízení Magistrátu města Plzně na základě výsledku veřejné zakázky uskutečněné v roce 2015, kdy bylo vysoutěženo pořízení osmi vozidel pro období 2015 až 2018. Celkové náklady na nákup jednoho vozu jsou 2 344 980 korun, vozidla budou určena pro kategorii JPOV, tedy nejmenší jednotky požární ochrany. Nahradí dvacet a více let sloužící a už nevyhovující hasičská vozidla. Co se týká nového vozidla pro Doubravku, ta má svou vlastní žádost, kdy je připravena krýt spolufinancování z vlastního rozpočtu, na nákup automobilu má k dispozici 800 tisíc korun.

„V případě rekonstrukce požární zbrojnice v Malesicích, tam jsou náklady odhadnuty na 6,5 milionu korun, dotace může pokrýt maximálně 50 procent nákladů projektu, tedy 3,25 milionu korun. Spolufinancování až do výše čtyři miliony korun si zajistí Malesice ze svého fondu,“ přiblížil ekonomický náměstek Pavel Kotas.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 24. 2. 2016, Pecuch Martin