Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Návštěvu z partnerské Žiliny zajímala…

Návštěvu z partnerské Žiliny zajímala výstavba nájemních bytů i kapacita škol

Aktuální největší rozpracované investice, konkrétní proces schvalování projektů, příprava bytové výstavby, financování nájemních bytů i kapacity škol a školek byly mimo jiné tématem při přijetí zástupců úřadu z partnerského města Žiliny na plzeňské radnici. V renesanční budově se s nimi setkali náměstkyně primátora Lucie Kantorové a náměstek Pavel Bosák.

240417_Zilina_1

Přijetí na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)

„Budujeme nový tým, velmi rádi bychom proto konzultovali konkrétní věci, získali zkušenosti pro naše aktivity. Díky této návštěvě uvidíme i druhý pohled ze sousední republiky,“ uvedl Radovan Martinček, vedoucí odboru řízení projektů a investic města Žiliny. Kromě přijetí na radnici měla delegace na programu i pracovní jednání se zástupci Odboru investic Magistrátu města Plzně, prohlídku TechToweru i školní družiny v Plzni – Újezdě.

240417_Zilina_2

Právě investice do školství zajímaly náměstkyni Lucii Kantorovou. Ta zmínila, že pro Plzeň je důležité zkapacitňování škol nejen přístavbami a nadstavbami, ale i stavbou nové základní školy. „Čeká nás demografický vrchol v počtu žáků za dva tři roky, proto je nutné se tomu přizpůsobit. Nebojíme se, že bychom novou školu nevyužili. Já sama učím, a to ve třídách, kde je zpravidla 30 žáků. Díky nové budově bychom mohli postupně snížit počty dětí ve třídách,“ zmínila náměstkyně s tím, že Plzeň má za sebou i náročnou integraci velkého množství ukrajinských dětí a dostatečné kapacity škol tak zvýší kvalitu vzdělávání i podmínek pro výuku.

240417_Zilina_3

„Naše kapacity jsou zatím dostatečné, nová škola dle demografie není třeba, stav ještě tak 10 až 15 let vydrží, teprve poté očekáváme růst počtu dětí. Proto nyní hlavně rekonstruujeme, zvelebujeme a udržujeme v chodu stávající zařízení,“ reagoval Radovan Martinček s tím, že Žilina aktuálně nejvíce peněz investuje do výměny veřejného osvětlení v osmi částech města, dále řeší mostní objekty, připravuje kompletní obnovu trolejbusových tratí. Slovenské město by rádo stavělo nájemní byty, nicméně naráží na problém s pozemky a také na velmi křehkou většinu v tamním zastupitelstvu.

„V souvislosti s budováním městských bytů bychom mohli Plzeň označit za průkopníka v České republice, je to jedna z našich priorit. Stavíme za své, nyní jsme v zastupitelstvu schválili plán financování a máme vyprojektovány stovky bytů. Splátku úvěru budeme hradit z vybraného nájemného, bytový fond postupně výrazně rozšíříme. Už letos začne výstavba většího bytového domu na Světovaru, příští rok další. Čeká nás v tomto poměrně velká investice v kontextu naší republiky,“ přiblížil Pavel Bosák. Ten za nejzásadnější překážku v oblasti investic označil zdlouhavý proces povolování a soutěžení, jenž předchází samotné realizaci.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 17. 4. 2024, Martin Pecuch