Návštěvníci loni v Plzni utratili přes půl miliardy korun
Celková útrata návštěvníků akcí v souvislosti s projektem Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 byla vyčíslena na 564,3 milionu korun. Zhruba polovinu z toho utratili Plzeňané, asi třetinu návštěvníci z ostatních českých měst a zbytek návštěvníci ze zahraničí. Tato konkrétní čísla i další informace k vyhodnocení přínosů projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 zazněly ve čtvrtek na konferenci Open Up!, již pořádá Plzeň 2015 a Aspen Institute Prague.
Výdaje spojené s projektem Plzeň 2015, tedy výdaje návštěvníků, náklady na projekt jako takový a náklady na novou infrastrukturu, jednoznačně podpořily ekonomiku regionu i města. Projekt přinesl také vznik nových pracovních míst a profesionalizaci místních kulturních aktérů.
„Výdaje návštěvníků způsobily zvýšení produkce české ekonomiky o více než 700 milionů korun. Do veřejných rozpočtů bylo odvedeno ve formě DPH, daní z příjmů či povinného pojištění nejméně 160 milionů korun,“ uvedla Tereza Raabová, nezávislá expertka na hodnocení ekonomických dopadů kulturních projektů, která je autorkou certifikované metodiky pro výpočet ekonomických dopadů kulturních organizací.
Kromě ekonomických dopadů představili organizátoři a zástupci města další hodnotitelné dopady nejrozsáhlejší kulturní akce loňského roku. „O akce a projekty, které se uskutečnily, projevili přes počáteční nedůvěru lidé velký zájem. Zapojili se aktivně, čímž dali najevo, že jim na jejich městě záleží, že chtějí žít v přívětivém prostředí a že se chtějí podílet na jeho tvorbě. Město v souvislosti s projektem Plzeň 2015 navštívilo dle analýzy dat mobilních operátorů 3,4 milionu návštěvníků, celkový počet diváků na akcích pořádaných Plzní 2015 a partnery projektu za celý rok 2015 se vyšplhal na přibližně 1,2 milionu,“ doplnil statistiky primátor Plzně Martin Zrzavecký.
„Projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 byl jak pro město, tak pro jeho aktéry velkou výzvou. Statistická čísla i evaluační zpráva potvrzují jeho úspěšnost a přínosy. Ukazuje se, že se výjimečnost minulého roku promítne i do toho letošního, což například naznačují výsledky v návštěvnosti zahraničních turistů za první čtvrtletí. Díky projektu se Plzeň otevřela nejen Evropě, ale i světu, a za to je třeba poděkovat všem subjektům a lidem, kteří se na něm podíleli. Bez společného úsilí a podpory by projekt nebylo možné uskutečnit,“ řekl první náměstek primátora Martin Baxa.
Jedním z cílů projektu byla také profesionalizace místních aktérů a jejich napojení na evropské sítě. „Fakta hovoří jasně: plzeňská kulturní scéna je jiná a díky projektu Evropské hlavní město kultury se povedlo akcelerovat její rozvoj,“ doplnila Šárka Havlíčková, specialistka na kulturní advokacii a projektový management. Podle jejího průzkumu mezi kulturními aktéry ocenila většina dotázaných úzkou spolupráci mezi jednotlivými kulturními aktéry v Plzni, nové zahraniční kontakty a zviditelnění plzeňské kulturní nabídky na kulturní mapě České republiky a Evropy.
„Plzeň urazila obrovský kus cesty ke změně z průměrné středoevropské metropole v moderní, otevřené město, které díky svému zaměření na kreativní průmysly může hrdě konkurovat západním sousedům. Musí na sobě však dál pracovat a my chceme během těchto dvou dní reflektovat jak úspěchy předešlého roku, tak i chyby, ze kterých se dá poučit,“ shrnul ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek.