Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Napiš jedno jméno podruhé

Napiš jedno jméno podruhé

Ilustrační foto

Pod heslem „Mrtvým pomoci nemůžeme. Ale můžeme se alespoň morálně postavit na jejich stranu.“ se ve dnech 17. až 20. října uskuteční akce, jejímž cílem je obnovit nápisy na více než dvou a půl tisících kamenech se jmény obětí holocaustu z Plzně a jejího okolí. Navazuje na iniciativu z roku 2002 s názvem Napiš jedno jméno, kdy do Staré synagogy v Plzni chodili lidé a postupně popisovali kameny jmény obětí holocaustu. „Z kamenů byl vytvořen památník Zahrada vzpomínek v těsném sousedství Staré synagogy, na ploše bývalé Pomocné synagogy, které se také říkalo židovská škola a ze které zůstalo už jen obvodové zdivo. Smyslem projektu bylo vrátit do města jména lidí – mužů, žen a dětí, kteří byli násilně odvlečeni, umučeni či zavražděni a na které se téměř zapomnělo,“ připomíná autor projektu Radovan Kodera. Do psaní se tehdy zapojila široká veřejnost, především studenti ze škol v Plzni a okolí.

Za dvanáct let ale většina nápisů vybledla nebo zcela zmizela. „Proto jsme na třetí říjnový víkend připravili další akci Napiš jedno jméno II, jejímž cílem je jména renovovat. Kdokoli může využít možnosti a přijít obnovit unikátní památník,“ vyzývá Radovan Kodera.

Projekt je součástí Festivalu dobrovolnických aktivit Anděl Fest, který se v Plzni uskuteční od 17. do 19. října.

Zveřejněno: 14. 10. 2014, Pecuch Martin