Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Na Světovaru vznikne kulturní fabrika

Na Světovaru vznikne kulturní fabrika

Areál Světovar

Za rok se na Slovanech otevře moderní kulturní a společenské centrum Kulturní fabrika Světovar. Vzniká v bývalém pivovaru a kasárnách a bude disponovat čtyřmi víceúčelovými sály, kavárnou, zkušebnami, tvůrčími ateliéry, administrativními prostory a rezidenčními byty pro umělce.

„Na stavbě se provádí demolice, odstraňují se přístavby a staré střešní krytiny, bourají vnitřní příčky. Dělníci obnažují nosné prvky, zbavují je nevyhovujících nátěrů a nečistot tak, aby byl zachován památkový charakter,“ uvedla k současnému stavu areálu Jana Terčová z Útvaru koordinace evropských projektů města Plzně.

„Prostor pojímáme jako kulturní fabriku, ve které se bude potkávat kultura, rozvoj tvůrčího podnikání i spolkový život obyvatel Slovan a celé Plzně," uvedl programový ředitel Plzeň 2015 Jiří Sulženko. Podle něj už je jasná představa o podobě interiérů, připravuje se jejich konkrétní využití. „Konají se schůzky s potenciálními uživateli, kteří zde chtějí pořádat jednorázové akce, pronajímat si ateliéry nebo se plánují zapojit do kreativního inkubátoru. Několik už jich řeklo ano," uvedl.

Další prostory komplexu nabídnou rezidenční byty až pro devět umělců, zkušebny, zvuková studia, studio animace, taneční sál nebo výtvarný ateliér. V komplexu bude hlavní sál o 600 metrech čtverečních, multifunkční sál a další sály s výstavní plochou zhruba 400 metrů čtverečních, jež mají poskytnout zázemí hlavně interaktivním výstavám pro celé rodiny. Menší foyer by pak mělo sloužit filmovým a divadelním produkcím a komornějšímu programu. Počítá se také s prostorem pro stálou expozici o historii Světovaru. Na střeše plánují včelaři umístit úly. Z akcí se tam budou konat třeba Tanec Praha, Festival nového cirkusu, Festival mimoevropských kultur a další.

Celkové náklady na přeměnu části Světovaru na kulturní fabriku, projekt 4x4 Cultural Factory, činí téměř 136 milionů korun, z toho 40,5 milionu korun je podpora z Regionálního operačního programu Jihozápad.

Zveřejněno: 19. 3. 2014, Pecuch Martin