Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Na Slavnosti svobody láká rozšířený program…

Na Slavnosti svobody láká rozšířený program Armády České republiky

Ilustrační foto k Týdnu s armádou

Foto: www.slavnostisvobody.cz

Armáda České republiky, každoroční partner Slavností svobody, program letos obohatí několikadenní akcí nazvanou Týden s armádou. Na návštěvníky za obchodním centrem Plaza čekají dynamické ukázky z činnosti vojenských jednotek, dovednostní a sportovní soutěže, mimo jiné klání na veslařském trenažéru nebo plnění některých disciplín Odznaku všestrannosti olympijských vítězů.

Do Plzně přijedou někteří členové Armádního sportovního centra Dukla, jako je například olympijský vítěz, odchovanec plzeňského moderního pětiboje a juniorský mistr světa David Svoboda. „Zimní sporty budou reprezentovat dvě generace sáňkařů, František Halíř, nejmladší účastník zimních olympijských her v Grenoblu v roce 1968, několikanásobný mistr republiky a mistra světa ve veteránské kategorii, a Lukáš a Antonín Brožovi, současná sáňkařská špička,“ doplňuje Zuzana Smotlachová, vedoucí odboru prezentace a marketingu magistrátu. Autogramiáda sportovců se uskuteční v dopoledních hodinách 3. května.

Milovníci současné vojenské techniky se mohou během armádního programu těšit, že uvidí to nejlepší. „Armáda zde bude například prezentovat samohybnou kanónovou houfnici Dana. Vojáci také předvedou ukázku boje zblízka, takzvané musado, zásah vojenské hasičské jednotky, pyrotechnického týmu a výcvik služebního psa,“ upřesňuje Smotlachová.

Část armádního programu v kulturním domě Peklo je věnována školákům. Připraven je vzdělávací i diskusní program. Ti menší se zapojili do výtvarné soutěže. Kreslili, jak si představují vojáky. Dvacet pět z celkem 497 obrázků bude vystaveno v prostorách Pekla. „Překvapilo nás, že nejmenší děti už téměř nevědí, kdo je voják. Na jednu stranu je to dobře, žijeme v míru. Na druhou stranu jsme se utvrdili v tom, že akce Slavnosti svobody má smysl. Historii si musíme připomínat,“ uvádí Eva Herinková, náměstkyně primátora. Dětské kresby budou vystaveny od 4. do 9. května.

Každoroční setkání veřejnosti s americkými veterány se tentokrát uskuteční v kulturním domě Peklo. Vystoupí při něm také český veterán Jiří REGI Schams, bývalý příslušník jednotky speciálních operací Vojenské policie SOG. Dnes je připoutaný na invalidní vozík v důsledku těžkého zranění, které utrpěl v Afganistánu. Do Plzně se po třech letech, kdy působili v misích v Afganistánu, chystají i američtí vojáci  ze základny v německém Vilsecku.

V neděli 5. května odpoledne se na náměstí Republiky předvedou parašutisté Aeroklubu Plzeň Bory. „Z letounu Antonov An 2 seskočí se sportovními padáky přímo na náměstí tři parašutisté,“ sděluje Zuzana Smotlachová.

Zveřejněno: 29. 4. 2013, Mařanová Helena

Významné akce města Plzně

Inovujeme Plzeň
7. 6. 2024 - 8. 6. 2024
Inovujeme Plzeň
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni