Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Na scéně Velkého divadla se v premiéře…

Na scéně Velkého divadla se v premiéře představí Ravelovo Bolero a Orffova Carmina burana

Na scéně Velkého divadla se v premiéře představí Ravelovo Bolero a Orffova Carmina Burana

Dvě světoznámá hudební díla, Ravelovo Bolero a Orffova Carmina burana, v sobě spojuje nová inscenace operního souboru Divadla J. K. Tyla, na níž se vedle orchestru podílí také baletní soubor. Premiéru bude mít v sobotu 8. června.

Se členy baletního souboru Bolero nastudoval v Plzni dobře známý choreograf Zdeněk Prokeš, který k němu říká: „Jsem si vědom, že s touto skladbou se od roku 1928 utkalo již mnoho významných choreografů, z mnoha jmen zmíním alespoň Bronislava Nižinská, Serge Lifar, Leonid Lavrovsky, Anton Dolin a Maurice Béjart. Taneční tok z jednotlivých pramínků zvolna a jakoby mechanicky roste s plným napětím až do omračujícího finálového proudu. V mé verzi jsem se snažil ve vztahu k hudební předloze vyjádřit různorodost lidských vztahů, osamocenost člověka, ale i lidskou sounáležitost."

Druhou část večera bude tvořit koncertní provedení Orffovy kantáty Carmina burana pro sólové hlasy a sbor s orchestrálním doprovodem. Jeviště plně ovládne orchestr DJKT a operní sbor rozšířený o členy Nové České písně, posílený dále Dětským sborem Základní umělecké školy B. Smetany.

V sólových partech alternují Olga Jelínková a Radka Sehnoutková (soprán), Jaroslav Březina a Tomáš Kořínek (tenor), Jiří Hájek a Zdeněk Hlávka (baryton). Hudební nastudování je dílem dirigenta Jiřího Štrunce.

Zveřejněno: 7. 6. 2013, Pecuch Martin