Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Na křimickém náměstí uctili památku obětí 1.…

Na křimickém náměstí uctili památku obětí 1. a 2. světové války

Náměstkyně Herinková v Křimicích

Vzpomínkový akt věnovali křimičtí a hosté nejen americkým vojákům sestřeleným u Křimic 25. dubna 1945, ale i třiceti osmi zemřelým občanům v 1. a 2. světové válce. Deset amerických letců zahynulo při bombardování plzeňské Škodovky, jež byla v závěrečné fázi války poslední větší německou zbrojovkou. Náletu se tehdy zúčastnilo téměř 300 bombardérů. Sedm jich bylo sestřeleno, čtyři dopadly do těsného okolí Plzně, u Křimic a Vejprnic a dále u Čemín a Litic. Při náletu zahynulo celkem 22 amerických vojáků.

Pomník v Křimicích je věnován památce letců ze dvou létajících pevností Boeing B-17, sestřelených nad Škodovkou, v nichž byly osmičlenné posádky. První bombardér se po zásahu německým protiletadlovým kanonem zřítil do luk mezi Skvrňany a Křimicemi ve směru na Radčice, druhý spadl u Vejprnic. V obou letadlech ztratilo život dohromady deset Američanů. Květiny ke všem třem památníkům položila za město Plzeň náměstkyně primátora Eva Herinková.Vzpomínkovému aktu předcházel průjezd kolony Military Car Clubu.

Zveřejněno: 28. 4. 2013, Mařanová Helena