Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Na festivalu Živá ulice zahrají plzeňské i…

Na festivalu Živá ulice zahrají plzeňské i zahraniční hudební skupiny

Ilustrační foto

Čtvrtý ročník multižánrového festivalu Živá ulice má připraven program na 22 dnů v rámci tří tradičních festivalových částí. Od 13. do 19. července se v Mlýnské strouze představí blok Za dveřmi je… divadlo, stovky hudebníků rozezní centrum města od 14. do 23. srpna a akci zakončí 6. září Festival polévky. Kromě toho organizátoři připravili několik novinek a bohatý doprovodný program, například Živou galerii, v rámci které budou ve veřejném prostoru rozmístěny umělecké objekty, dále dětský program, food festival, fashion days nebo silent kino, kde projekci němých filmů doplní živá hudba.

„Kromě tradičních scén, které v centru Plzně máme, rozšíříme festival i do nových prostor. První blok Za dveřmi je… divadlo se bude poprvé konat v Mlýnské strouze. Srpnová Živá ulice se toto léto rozšíří také na piazzetu naproti Západočeskému muzeu a do frekventovaných ulic v širším centru, a to skrze projekt Živá galerie,“ prozradil Jakub Vedral, ředitel festivalu.

Do Plzně přijedou divadelní soubory z Polska, Francie či Španělska. Chybět nebudou ani tuzemští umělci. Hned první den se v dětském představení objeví Vanda Hybnerová s Lucií Kašiarovou. Do Plzně zavítá i Anna Polívková a Iby Pop, vystoupí známý provazochodec Oliver Zimmermann ve spojení s V.O.S.A. Theatre. Nejmladší návštěvníci se mohou těšit nejen na divadlo, ale i pouliční knihovnu, společenské hry či cvičení.

Organizátoři připravili na scénách U Branky, v Měšťanské besedě, na náměstí Republiky a dalších místech vystoupení stovky hudebníků. Do Plzně přijedou Miro Žbirka, Ivan Hlas, The Tap Tap, Čankišou, Lenka Dusilová, Znouzectnost a další interpreti. V průběhu festivalu se představí více než 30 plzeňských kapel, na koncertu Bigbít – Plzeň sobě zahrají například Katapult, Burma Jones, Odyssea, Extra Band Revival či Semtex. Živou ulici zakončí Festival polévky, kdy se na otevřeném ohni přímo před zraky návštěvníků budou vařit polévky všech chutí a vůní.

„Festival Živá ulice se stal během pár let již pravidelným a vyhledávaným kulturním zpestřením plzeňských letních měsíců a pravidelně je též výrazně finančně podporován z městského rozpočtu,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký. „Tento rok je výjimečný, naše město se stalo Evropským hlavním městem kultury a program tohoto projektu do něj vnáší daleko více kulturních akcí a aktivit, než je tomu v běžném roce,“ doplnil první náměstek Martin Baxa. Oba představitelé města poskytli festivalu záštitu. Ten také získal cenu EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe), kterou letos poprvé udělovala Evropská asociace festivalů. Ocenění tak potvrdilo pozici významné kulturní akce v oblasti živého umění.

Zveřejněno: 10. 6. 2015, Pecuch Martin