Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Na 600 akcí se uskuteční v rámci projektu…

Na 600 akcí se uskuteční v rámci projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015

Foto z představení programu Plzně - Evropské hlavní město kultury v roce 2015 z pražské Lucerny

Zdroj fotografií: Plzeň 2015 (www.plzen2015.cz)

Sezóna nového cirkusu se zahraničními soubory a domácími premiérami, unikátní „Trnkovské“ výstavy z dílny jeho syna a vnuka, hostování bratří Bubeníčků, tajuplné maorské portréty plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera, festival světla a umění ve veřejném prostoru, výstava současného designu v industriálních areálech, oživení barokních památek Plzeňského kraje dobovou hudbou, divadlem, ohňostroji i gastronomií, otevření restaurovaných Loosových interiérů, průvodce po skrytých příbězích obyvatel města Plzně, výstavy připomínající dílo Ladislava Sutnara, velkolepé oslavy osvobození s koncertem Lynyrd Skynyrd, třídenní putování gigantických loutek Royal de Luxe městem, hostování souboru choreografky Sashi Waltz v rámci festivalu Tanec Praha v Plzni, vylepšené tradiční festivaly jako Smetanovské dny, Finále, Divadlo či Živá ulice. To je jen malý výběr z šesti set akcí, které čekají od 17. ledna příštího roku na obyvatele a návštěvníky Plzně a okolí v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Připravený program byl včera představen v pražském Paláci Lucerna.

Foto z představení programu Plzně - Evropské hlavní město kultury v roce 2015 z pražské Lucerny

„Plzeň 2015 je nejrozsáhlejším kulturním projektem v novodobé historii České republiky. Už jen za několik málo dnů se naše město otevře a já věřím, že stejně tak, jako jsme dokázali získat v roce 2010 titul Evropské hlavní město kultury, ukážeme o pět let později prostřednictvím připraveného celoročního programu, jaký potenciál naše město má,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký.

Foto z představení programu Plzně - Evropské hlavní město kultury v roce 2015 z pražské Lucerny

„Účelem projektu není ukázat v jednom roce co nejvíce z lokální kultury, ale pomoci růst místním pořadatelům na evropskou úroveň, být aktivní v evropském dialogu prostřednictvím kulturní spolupráce a zapojovat co nejvíce plzeňské obyvatele,“ doplnil Martin Baxa, náměstek primátora pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče a projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Foto z představení programu Plzně - Evropské hlavní město kultury v roce 2015 z pražské Lucerny

Projekt odstartuje 17. ledna slavnostním Otevřením Plzně, do něhož se zapojí pod taktovkou Petra Formana či skladatele Marka Ivanoviče spolu s více než 150 umělci, akrobaty, herci a hudebníky celé město. Cesta čtyř průvodů vyvrcholí na náměstí Republiky rozezněním nových zvonů, největším videomappingem u nás a adrenalinovým kouskem švýcarského provazochodce Davida Dimitriho. Celý zahajovací víkend od pátku do neděle bude město žít v klubech, městských sadech, náměstích, divadlech i galeriích.

Foto z představení programu Plzně - Evropské hlavní město kultury v roce 2015 z pražské Lucerny

Každý měsíc pak nabídne minimálně jednu velkou akci a desítky menších. Řada aktivit se věnuje veřejnému prostoru s důrazem na zapojení obyvatel. Program nezapomene ani na menšiny a obyvatele všech národnostních i věkových kategorií. Například projekt Chaloupka strýčka Toma zapojuje do tvůrčích dílen cizince žijící v Plzni, jako poctu seniorům a vzdání holdu stáří připravuje choreograf Peter Jaško vystoupení u příležitosti Sletu sokolů v Plzni.

Foto z představení programu Plzně - Evropské hlavní město kultury v roce 2015 z pražské Lucerny

Otevři si Plzeň 2015! v novém okně

Zveřejněno: 4. 12. 2014, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Blik Blik
22. 3. 2024 - 23. 3. 2024
Blik Blik
Hudební ceny Žebřík
5. 4. 2024 - 5. 4. 2024
Hudební ceny Žebřík
Smetanovské dny
7. 3. 2024 - 11. 4. 2024
Smetanovské dny
Treffpunkt
25. 4. 2024 - 27. 4. 2024
Treffpunkt
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni