Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Multižánrový festival Dny Jeruzaléma zve na…

Multižánrový festival Dny Jeruzaléma zve na atraktivní program

Foto z přijetí zástupce Jeruzaléma na plzeňské radnici

Foto z přijetí zástupce města Jeruzalém na plzeňské radnici

Jako součást programu Plzeň - Evropské hlavní město kultury se v těchto dnech v Plzni konají Dny Jeruzaléma. Multižánrový festival, jenž nabízí atraktivní program pro různorodé publikum i různé věkové kategorie, by se mohl stát v západočeské metropoli tradicí a mohl by také nabídnout možnost prezentovat plzeňskou kulturu v Izraeli. I o tomto dnes při společném setkání na radnici mluvil náměstek primátora Petr Náhlík se zástupci města Jeruzalém.

Podle Yossiho Sharabi, ředitele sekce kultury a volnočasových aktivit města Jeruzalém, se v posledních letech vedení Jeruzaléma snaží více investovat právě do kultury, dostat ji do veřejného prostoru, nabídnout člověku pocit, že se prochází otevřenou galerií. Právě kultura může být podle Yossiho Sharabi prostředkem ke spojení společnosti.

Francoise Cafri, ředitelka pro zahraniční vtahy města Jeruzalém, zmínila, že se město chystá otevřít zahradu se jménem Václava Havla, uctít ho chce nejen jako významného prezidenta, ale i jako osobnost kultury. Stát by se tak mělo u příležitosti výročí navázání diplomatických vztahů mezi ČR a Izraelem, na konci léta. Park by mohla doplnit i lavička Václava Havla z dílny architekta Bořka Šípka, která už kromě Plzně zdobí více měst po světě, právě na existenci projektu lavičky dnes delegaci Jeruzaléma upozornil náměstek Petr Náhlík.

„Většina lidí, které znám a byli v Izraeli, se tam rádi vrací a vrací se především do Jeruzaléma,“ uvedl Petr Náhlík, jenž sám toto město navštívil v roce 2007. Hostům poděkoval za to, že se Plzeň může prostřednictvím festivalu seznámit s tamní kulturou. „Všechna vedení města Plzně se od roku 1990 snažila koncipovat Plzeň jako otevřené město, a to ať již v oblasti podnikání nebo kultury. Proto jsou na Borských polích vedle sebe české, německé, ale i japonské či izraelské firmy. Stejně otevřeně je koncipován program EHMK 2015 včetně Dnů Jeruzaléma,“ dodal Petr Náhlík.

Dny Jeruzaléma jsou multižánrovým mezinárodním festivalem, jenž zahrnuje tanec, hudbu, vizuální umění, film či kulinářské umění. Festival vnímá Jeruzalém jako otevřený prostor pro mírovou koexistenci různých náboženství, jejich vzájemné poznávání a tolerantní soužití, v němž je místo pro spolupráci Židů i Arabů, stoupence judaismu, křesťanství i islámu. Festival ukazuje rozmanitost kultur, podobně jako festival arabské kultury Arabfest, který si již vybudoval v Plzni svoji tradici. Dny Jeruzaléma/Days of Jerusalem se v Plzni konají od 19. do 20. června, poté pak v rámci ozvěn v Praze 21. až 23. června.

Podrobný program najdete na http://daysofjerusalem.com.

Zveřejněno: 19. 6. 2015, Pecuch Martin