Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Momenty legionářů na jednotlivých frontách…

Momenty legionářů na jednotlivých frontách zachycuje výstava v mázhauzu radnice

Nejdůležitější děje Velké války připomene výstava v mázhauzu plzeňské radnice u příležitosti 100. výročí jejího vypuknutí.

Jádrem expozice je vystoupení československých legionářů na jednotlivých frontách, kdy nejdramatičtější a nejdéle trvající boj zažívali ti v Rusku. „Zprvu bojovali proti rakousko-uherské a německé armádě po boku Ruska a později proti bolševikům a různým ozbrojeným skupinám bránícím jim v cestě ´vlastním pořádkem´ na východ, přes celou Sibiř až k Tichému oceánu, do přístavního města Vladivostok. Odtud se pak mohli až dva roky po skončení války vrátit na lodích přes půl zeměkoule domů. Jednoduché to neměli ani legionáři ve Francii a Itálii,“ připomíná autor výstav Stanislav Bukovský.

Ilustrační obrázek k výstavě

K vidění budou ukázky tvorby legionářů, výtvarníků Františka Kubky, Otto Gutfreunda, Oty Matouška, Vojtěcha Preissiga a Jindřicha Vlčka, podle jehož návrhů byly vydány poštovní známky s legionářskou tématikou.

Výstava také nabídne snímky, jak si v Rusku legionáři pomalovávali své domovy na kolejích - vagony zvané těplušky. „V nich spali, měli v nich dílny, ošetřovny, kuchyně i redakce. Vyzdobili si je vlasteneckými tématy, především z doby husitství, ale taky folklorem například z Chodska a z Hané. Inspirovali se rovněž díly Aloise Jiráska a Boženy Němcové, a tak třeba bydleli ´Na starém bělidle´,“ uvádí Bukovský.

Výstava se koná od 11 do 31. října 2014.

Zveřejněno: 10. 10. 2014, Pecuch Martin