Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Mistrovské knižní vazby z celého světa jsou…

Mistrovské knižní vazby z celého světa jsou k vidění v Západočeském muzeu

Mistrovské knižní vazby desítek tvůrců z celého světa jsou k vidění v Západočeském muzeu. Plzeň jako jedno ze sedmi měst Evropy hostí prestižní mezinárodní výstavu uměleckých knižních vazeb Prize Volumes. Výstava je výsledkem soutěže, která byla vyhlášena londýnskou společností Designer Bookbinders ve spolupráci s Markem Getty a Bodleian Libraries Oxford. Na téma dílo Wiliama Shakespera knihvazači využili různé druhy kůže včetně rybí, ale i kov, plast a další materiály. Soutěže se zúčastnilo 253 knihařů z 31 zemí.

K vidění jsou desítky vazeb. Nechybí ani vítězná práce Dominica Rileyho z Velké Británie. Příběh Pyramuse a Thisbe z díla Sen noci svatojánské oděl do celokožené vazby z černé a hnědé kozinky ztvárněné do podoby lesní krajiny se jmény milenců, osvětlených úplňkem a hvězdami.

Na výstavě jsou zastoupeny i díla českých knihvazačů. Kromě oceněné knižní vazby Elišky Čabalové-Hlaváčové, to je kniha manželů Jana a Jarmily Sobotových a práce Ivany Vyhnalové.

Výstava je pro milovníky knih unikátní příležitostí seznámit se se současnou světovou úrovní knihvazačství. V Plzni potrvá do 6. dubna 2014.

Mistrovské knižní vazby z celého světa jsou k vidění v Západočeském muzeu

Ilustrační obrázek

Zveřejněno: 4. 3. 2014, Pecuch Martin