Město si připomnělo 100. výročí narození malíře Pavla Maura
Zdroj foto: Odbor kultury MMP
Odhalením plakety Pavla Maura v budově Základní umělecké školy v Jagellonské ulici si město připomnělo 100. výročí narození tohoto plzeňského umělce a pedagoga. Autorkou reliéfu Pavla Maura je významná česká sochařka a medailérka Miroslava Nová. Slavnostní akt se uskutečnil 29. září v rámci oslav 55. výročí založení základní umělecké školy, jejímž prvním ředitelem se stal právě Pavel Maur. Mezi hosty byla i náměstkyně pro kulturu Eva Herinková.
Akademický malíř a pedagog Pavel Maur (28. 9. 1914 - 1. 1. 1989) se narodil v Božkově. Vyučil se malířem písma a následně vystudoval Akademii výtvarného umění v Praze obor figurální malířství. Mezi profesory, kteří formovali jeho výtvarný projev, patřili Max Švabinský a Jakub Obrovský. Studia na akademii přerušila 2. světová válka, během které se v roce 1941 oženil, měl dvě dcery, z nichž mladší Pavla aktivně pokračuje v jeho šlépějích.
Po studiích se Pavel Maur naplno věnoval pedagogické činnosti, jeho snem bylo založit školu zaměřenou na výtvarnou výchovu. To se podařilo po dvouleté přípravě v roce 1959, kdy byla založena Základní výtvarná škola, první výtvarná škola svého typu v Plzni, která byla později transformována do Lidové školy umění. Škola působí dodnes pod názvem Základní umělecká škola, Plzeň, Jagellonská.
Pavel Maur se stal prvním ředitelem této školy a za dobu svého působení jako pedagog ovlivnil mnoho svých žáků. V Pivovarské ulici 11 vybudoval ateliér, který je v současnosti renovován, a kde jsou vystavena díla známých plzeňských výtvarníků. V roce 1988 získal titul zasloužilý umělec.
Město vlastní tři díla Pavla Maura. V Artotéce města Plzně jsou umístěna díla „Akt nad knihou“ (1946) a „Blankenburské střechy“ (1967), v letošním roce darovala dcera Pavla Trojanová-Maurová Divadlu J. K. Tyla obraz „Večerní koncert“ z roku 1974, který zachycuje hráče na violoncello a dívku hrající na klavír. Předlohou autorovi byla právě jeho mladší dcera Pavla.
Další výtvarná díla akademického malíře Pavla Maura jsou v majetku několika galerií v České republice i v zahraničí a jsou také prezentována ve veřejných plzeňských budovách v podobě mozaik či sgrafit.