Město rozšiřuje výuku podnikatelských dovedností
Zájem o výuku podnikatelských dovedností mezi středními školami v Plzni roste. Do čtvrtého ročníku vzdělávacího programu Startupuj z dílny SIT Portu Správy informačních technologií města Plzně se nově zapojilo Církevní gymnázium Plzeň. Celkem už čtyři střední školy v Plzni umožňují svým žákům vyzkoušet si založit startup a rozjet vlastní podnikání. Letos nově i díky speciálním výukovým materiálům. Po závěrečných prezentacích na konci pololetí čeká nejlepší týmy velké finále v technologickém parku TechTower. Cílem městského projektu opírajícího se o principy Plzeňského inovačního ekosystému PINE je motivace mladých lidí vkročit do světa podnikání a v budoucnu vytvořit pro Plzeňany kvalitní pracovní místa.
„Letos kolegové ze SIT Portu a další experti ze světa podnikání vyučují na 240 středoškoláků. Kromě podnikatelských dovedností se žáci učí základům komunikace a prezentačním dovednostem. To se jim bude v životě hodit, ať už se z nich stanou podnikatelé, nebo zaměstnanci ve firmě. Připravujeme je do života, jak nejlépe to dokážeme,“ uvedl Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
„Program Startupuj je konkrétním příkladem toho, jak v ekosystému PINE vzbuzujeme zájem o podnikání a podporujeme mladé talenty. Začínáme s výukou technických předmětů na základních školách a v Centru robotiky, u středoškoláků vzbuzujeme zájem o podnikání a učíme je dobrým prezentačním dovednostem. Takže kdo chce svůj nápad skutečně rozvíjet, zakotví u nás v SIT Portu. Do opravdového podnikání pak může vkročit díky podpoře a aktivitám BIC Plzeň. Takto široká podpora města má za cíl jediné – přinést Plzeňanům kvalitní zaměstnavatele a nestavět v regionu žádné další montovny. Městu se tak vrátí investované prostředky, které teď do středoškoláků vkládá,“ popsal princip PINE Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.
Kromě zmíněného gymnázia probíhá výuka ve druhých ročnících na Sportovní a podnikatelské střední škole v Plzni, Střední škole informatiky a finančních služeb, Plzeň a Střední průmyslové škole dopravní, Plzeň. „Během jednoho pololetí se žáci naučí prezentačním dovednostem, získají povědomí o firmě, právu, značce, reklamě, sociálních sítích, financích. Zkušenosti jim předávají odborníci z různých oborů potřebných pro úspěšné podnikání,“ řekl Tomáš Cholinský, ředitel SIT Portu, který program Startupuj realizuje.
V letošním roce došlo k vylepšení výuky formou nových pracovních materiálů. „Pracovní sešity vznikly za podpory všech mentorů spolupracujících na výuce. Obsahují v podstatě návod na vytvoření kompletního byznys plánu včetně postupu, jak si svůj nápad validovat u potenciálního zákazníka,“ uvedla Anna Čudáková, projektová manažerka SIT Portu.
Další informace o programu Startupuj jsou na webu www.sitport.cz.
,Editace textu: Eva Barborková