Město pokračuje v plánování přizpůsobení se dopadům změny klimatu
Foto: ÚKRmP
Druhé kolo seminářů na téma Adaptace města Plzně na klimatické změny se uskutečnilo v úterý 24. listopadu, cílem bylo seznámit odborníky s průběžnými výstupy řešení projektu UrbanAdapt a diskutovat přípravu adaptačního plánu města. Představeny byly ekologická analýza nákladů a přínosů Vodní plochy Lobezská louka, přístupy k hodnocení a mapování takzvaného tepelného ostrova města, problematika zadržování srážkových vod či zahraniční příklady adaptací na změnu klimatu.
„Konkrétní výstupy z projektu UrbanAdapt budou využity jako podklady pro analytickou část strategického plánu města Plzně,“ uvedla Eva Velebná Brejchová z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. Podle předsedkyně Komise životního prostředí Rady města Plzně Michaly Kopečkové je největší výzvou zastavěné území vlastního uličního prostoru, který se nejvíce přehřívá, kde chybí zeleň a plochy pro zasakování srážkových vod. V takovém prostoru se nejhůře dělají změny, i když prezentované příklady na semináři ukázaly, že je to ve výsledku možné.
Plzeňský seminář byl součástí projektu UrbanAdapt, jenž se zaměřuje na přípravu adaptačních strategií a začlenění ekosystémově založených přístupů do strategických a plánovacích procesů města. Útvar koncepce a rozvoje města Plzně je jednou z osmi partnerských organizací podílejících se na řešení projektu a přípravě podkladů pro účinná adaptační řešení v pilotních městech Praze, Brně a Plzni. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.
Text: Eva Kriegerová