Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Město podpoří částkou ve výši téměř 130…
Přečíst článek nahlas

Město podpoří částkou ve výši téměř 130 tisíc korun rezidenční umělce

Celkem 129,9 tisíc korun rozdělí město Plzeň na podporu českých i zahraničních umělců, kteří chtějí tvořit v Plzni. Tři projekty mají být spolufinancovány z Dotačního programu na podporu umělců v rámci rezidenčních pobytů. Rozhodli o tom zastupitelé města Plzně a také radní.

„Zastupitelé nyní ve čtvrtek 16. května schválili podpořit dva projekty připravované zapsanými ústavy Johan a Plzeň 2015. Oba naplňují hlavní cíl našeho dotačního programu - tedy přilákat do města v rámci rezidencí nové tvůrce, know-how, myšlenky a nápady. Nová umělecká díla pak může zhlédnout plzeňská veřejnost,“ řekla radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková. Dodala, že podpora třetího projektu, jenž připravil umělecký soubor Tygr v tísni, byla schválena Radou města Plzně 25. dubna 2024.

Projekty podpořené z Dotačního programu na podporu umělců v rámci rezidenčních pobytů:

Johan, zapsaný ústav, získá 39 950 korun (schváleno zastupitelstvem) na rezidenční pobyty v Moving Station. Umělci z České republiky i ze zahraničí budou moci k přípravě svých divadelních inscenací využívat profesionální podmínky, moderní technologie i konzultace s odborníky, které jim budou poskytnuty v prostoru pro kulturu, současné umění a vzdělávání Moving Station v Plzni na Jižním Předměstí.

Plzeň 2015, zapsaný ústav, získá 50 000 korun (schváleno zastupitelstvem) na rezidenční program OPEN A.i.R. Cílem je poskytnout v Plzni zázemí zahraničním umělcům, kteří vytvoří umělecké dílo na objektu schodiště na adrese alej Svobody 21 v rámci rozšířeného programu streetartového festivalu WALLZ no. 5.

Tygr v tísni, umělecký soubor, získá 39 950 korun (schváleno Radou města Plzně) na v Plzni realizovanou přípravu divadelního představení Krajina se sklady, jež je osobitým obrazem moderních dějin západočeského pohraničí.

Text: Hana Josefová

Zveřejněno: 23. 5. 2024, Martin Pecuch

Finále Plzeň
20. 9. 2024 - 25. 9. 2024