Město opraví 350 volných bytů, peníze získá z prodeje nerentabilních domů
Zastupitelstvo města Plzně schválilo záměr prodat 13 nerentabilních domů ve špatném technickém stavu, za peníze z nich získané město zrekonstruuje do tří let 350 svých volných bytů, na jejichž úpravy nezbývají v rozpočtu peníze. Nájem ze zrekonstruovaných jednotek začne přinášet každoročně do městské pokladny téměř devět milionů korun.
Do prodeje půjdou nemovitosti Bendova 14, Guldenerova 7, Ke Kostelu 6, Koperníkova 43 a 16, Skvrňanská 28, Mánesova 16, Palackého nám. 3, Karlovarská 49, Kollárova 27, Barrandova 12, Husova 46 a Riegrova 24. Informace o nabízených nemovitostech budou zveřejněny na realitním portálu města. Domy plánuje město prodat v letech 2016 a 2017, v roce 2018 už chce mít zrekonstruovanou drtivou většinu městských bytů.
„Plzeň má nyní celkem 3391 obecních bytů. Volných je jich 641, z toho je 106 ve fázi zasmluvnění s nájemcem a 144 se nachází v domech určených k demolici nebo k prodeji. Stále nám ale zbývá 391 volných bytů, které potřebujeme zrekonstruovat, abychom je mohli obsadit a pronajímat. V rozpočtu na to však nejsou zdroje,“ řekl radní David Šlouf, který má na starost správu městských nemovitostí. Pokud by tyto byty byly opraveny a obsazeny, pak by se příjem městského rozpočtu na nájmech zvýšil o zhruba 17 milionů korun. Ve vztahu k rozpočtu pro rok 2015, kde je plánována částka z výběru nájmů ve výši 122,5 milionu korun, by se tak jednalo o zhruba 15 procentní navýšení.
Město Plzeň má ročně na opravy bytů v rozpočtu bytového odboru k dispozici 25 až 30 milionů korun, tyto peníze ale dává do jednotek, které se v průběhu roku vyprázdní z důvodů vystěhování, výpovědí, úmrtí a podobně, jde o 200 až 300 bytů za rok. „Proto stále nejsme schopni se dostat k rekonstrukcím oněch téměř 400 dlouhodobě nevyužívaných bytů,“ uvedl David Šlouf.
Radnice proto vytipovala 25 domů, které jsou v nejhorší kondici, a provedla kalkulaci. Postupně z nich vybrala 13 domů. „Kdybychom do těchto domů, kde je celkem 60 bytů a z toho 32 neobsazených, zainvestovali a pak je pronajali, budeme i po patnácti letech placených nájmů o jedenáct milionů korun v minusu, a to je neekonomické. Rozhodli jsme se proto pro obrácenou metodu. Prodáme-li tyto domy, měli bychom získat částku zhruba kolem 50 milionů korun. Pokud tyto peníze vložíme do rekonstrukcí volných bytů, tedy dáme do jednoho bytu v průměru 150 tisíc korun, jsme schopni zrekonstruovat přibližně 350 neobsazených jednotek,“ vysvětlil David Šlouf. Takto zrekonstruované byty na nájmech během patnácti let po odečtení nákladů na průběžné menší opravy vynesou 131 milionů korun. Do rozpočtu města by tedy přibylo skoro devět milionů korun ročně.
Text: Eva Barborková