Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Město ocenilo patnáct lidí, kteří pomohli…

Město ocenilo patnáct lidí, kteří pomohli zachránit život svým spoluobčanům

Dvanáct mimořádných činů, které se staly v letošním roce, ocenil odbor bezpečnosti a prevence kriminality společně s odborem krizového řízení magistrátu při slavnostním setkání na plzeňské radnici, nad kterým převzal záštitu primátor Martin Baxa. Mezi patnácti oceněnými jsou nejen hasiči, policisté, strážníci, záchranáři, ale také občané včetně šestileté holčičky Nikoly, která prostřednictvím slovní navigace při telefonátu se záchrannou službou poskytla první pomoc své mamince, než na místo přijeli lékaři. Nikolka Kodalíková jako všichni ostatní obdržela plaketu, pamětní minci a knihu o Plzni. Navíc si odnesla plyšového medvěda.

Ocenění letos popáté uděluje město za příkladné životní postoje lidí, kteří prokázali obětavost a svým zákrokem při mimořádné události se zasloužili o záchranu lidského života.

„Moderní doba bohužel přináší spěch, stres a velmi často také lhostejnost ke svému okolí. Je třeba připomínat si činy, při kterých lidé neváhali a pomohli jiným, kteří to v danou chvíli potřebovali. Takových lidí je třeba si vážit,“  uvedl primátor Martin Baxa.

Ocenění získali:

• Michal Boček, hasič, zasahoval ve večerních hodinách ve výšce na stavebním jeřábu v prostoru stavby divadla, kde chtěla žena ukončit svůj život skokem z budovy. Díky profesionální komunikaci ženu bezpečně dopravil na zem a předal záchranné službě.
  • Roman Palán, hasič, zasahoval v domě v Bolevci, kde chtěl muž ukončit život skokem z balkonu. Po rozhovoru se mu podařilo muže přesvědčit, aby neskákal.
  • Daniel Karlík, policista, okamžitým zahájením resuscitace zachránil život starší ženě nejevící známky života, srdeční masáží a umělým dýcháním ji dokázal oživit, předat přivolané záchranné službě a navíc se postaral o přítomného manžela.
  • Policisté Jiří Sládek a Michaela Habětínová, hlídka po prohledání hořícího domu v něm nalezla nemocného muže, který se nemohl dostat ven. Policisté pomohli muži do bezpečí, poskytli mu první pomoc a předali ho záchranné službě.
  • Strážníci Lukáš Polanský a Jindřich Šperl při hlídce na Ústředním hřbitově spatřili ženu ležící na zemi. Žena stačila sdělit, že trpí silnou alergií na štípnutí hmyzem, následně zkolabovala. Hlídce se ženu podařilo oživit a předat přivolané záchranné službě.
  • Helena Hájková a Eugen Császta, strážníci, nalezli zmatenou ženu na kolejišti, po kterém se blížila vlaková souprava. Ženu ve velmi špatném psychickém stavu přesunuli na bezpečné místo a následně ji předali záchranné službě.
  • Robin Šín, mladý lékař, byl v čele výjezdu záchranářů u těžké dopravní nehody v březnu 2013. Díky špičkové práci záchranářů byli čtyři těžce zranění rychle ošetřeni a převezeni do FN Plzeň.
  • Věra Romová, dispečerka zdravotnické záchranné služby, přijala tísňové volání od šestileté holčičky, duchapřítomností a profesionálním jednáním zjistila důležité informace a naváděla dívenku k poskytnutí první pomoci, přičemž s ní setrvala na telefonu až do příjezdu lékařů.
  • Václav Fišer, ředitel 31. základní školy v Plzni, která poskytla zázemí pro francouzské studenty, kteří cestovali autobusem, jenž havaroval v dubnu 2013 u Rokycan.
  • Ludmila Navrátilová při tlumočení významně psychologicky podporovala francouzské studenty po traumatizujícím zážitku, který havaroval v dubnu 2013 u Rokycan.
  • Stanislav Hanák, student SPŠ dopravní, poskytl rychlou pomoc spolužačce, která zkolabovala na ulici před internátem.
  • Nikolka Kodalíková, šestiletá holčička, která zavolala na tísňovou linku a přivolala pomoc své mamince (komunikovala s dispečerkou Věrou Romovou).

Zveřejněno: 2. 12. 2013, Pecuch Martin