Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Město má novou naučnou říční stezku, vede…

Město má novou naučnou říční stezku, vede údolím Úhlavy

Foto: M. Pešík

Fotografie: M. Pešík (Útvar koncepce a rozvoje města Plzně)

Naučnou 5,5 kilometru dlouhou říční stezku údolím Úhlavy má nově město Plzeň. Vede od soutoku s Radbuzou v Doudlevcích proti proudu přes pravěké hradiště, Hradiště, Černice a Radobyčice až k vrchu Valík. Během zhruba dvouhodinové procházky lidem nabízí šest informačních tabulí. Slavnostní otevření si nenechalo ujít na 80 lidí.

„Řeka Úhlava je jedinou řekou na území města Plzně, která nebyla nikdy stavebně regulována a zůstala tak přirozeným tokem. Je zdrojem pitné vody pro Klatovsko a Domažlicko (přehrada Nýrsko) i celou plzeňskou aglomeraci. Žijí v ní dokonce larvy chrostíků, což je významný indikátor čistoty vody,“ uvedla Kateřina Caisová, která zpracovala pro stezku průvodce. Podle Caisové se neskutečně bohaté biotopy a proměna řeky od horské bystřiny na úpatí Pancíře přes lužní řeku až po meandry a peřeje před Plzní staly dokonce inspirací pro expozici Česká řeka v plzeňské zoologické zahradě. Řeka Úhlava je zajímavá rovněž velkým množstvím mlýnů, které se na ní v minulosti nacházely. Dva z nich, v Černicích a Radobyčicích, jsou v provozu ještě dnes jako malé vodní elektrárny.

Fotografie: M. Pešík (Útvar koncepce a rozvoje města Plzně)

Informační tabule připravil Útvar koncepce a rozvoje města Plzně v rámci mezinárodního projektu REURIS ve spolupráci se Správou veřejného statku města Plzně. Průvodce naučnou stezkou je k dispozici v elektronické podobě na webu města, tištěná verze pak v informačním centru na náměstí Republiky.

Všechny říční stezky v Plzni jsou vhodné pro pěší, cyklisty i maminky s kočárky. Lidé se tak mohou kromě Úhlavy projít i údolím Úslavy. „Tam je délka stezky devět kilometrů, pěšky výlet trvá zhruba tři hodiny a vede podél toku řeky od Koterova až k soutoku s Berounkou,“ uvedla vedoucí ateliéru životního prostředí Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Pavlína Valentová. Na trase je 13 informačních tabulí.

Další výlet nabízí říční stezka údolím Mže a Berounky o délce 11 kilometrů. Vede od soutoku ve Štruncových sadech proti proudu Mže přes Radčice a Křimice až do Malesic, cesta s osmi informačními tabulemi zabere pěšky zhruba čtyři hodiny.

Lidé se také mohou vydat na 6,5 kilometru dlouhou stezku při Berounce, a to od soutoku ve Štruncových sadech po proudu řeky přes Zadní Roudnou k soutoku Úslavy s Berounkou u kostela sv. Jiří a dále do Bukovce. Dvouhodinovou cestu jim zpříjemní šest infotabulí.

Nejdelší říční stezka v Plzni vede údolím Radbuzy, měří 12,5 kilometru a dá se projít od soutoku se Mží ve Štruncových sadech přes Wilsonův most, papírenskou lávku, Doudlevce, soutok s Úhlavou, Tyršův most, České údolí, lávku k Valše až do Lhoty, kde u lávky Járy Cimrmana končí. Je na ní 12 zastavení.

Fotografie: M. Pešík (Útvar koncepce a rozvoje města Plzně)

Zveřejněno: 24. 6. 2015, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni