Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Malá scéna DJKT uvedla hořkou komedii Ivana…

Malá scéna DJKT uvedla hořkou komedii Ivana Vyrypajeva Iluze

Ilustrační foto (zdroj: DJKT)

Ilustrační fotografie (zdroj: DJKT)

Malá scéna Divadla Josefa Kajetána Tyla poprvé uvedla na svých divadelních prknech hru předního představitele současného ruského dramatu Ivana Vyrypajeva Iluze.

„Padesát dva let! Stále spolu. Byl to skutečně naplněný život. Plnohodnotný život! Nádherná láska,“ říká jedna ze čtveřice postav v prologu hry, která vychází z životního bilancování dvou manželských párů a z hodnocení společně prožitých let v partnerském vztahu. Ale co je to vlastně láska, štěstí a porozumění? Co když to všechno jsou jen iluze?

Pro věčné a nestárnoucí téma partnerských vztahů volí Ivan Vyrypajev neotřelou formu, která je založena na úzkém kontaktu s divákem. „Text neustále osciluje mezi vyprávěním a předváděním, diváci jsou přímo oslovováni a tím jsou vtaženi do hry, pro herce je velmi náročné odhadnout, kdy udržet hodnotící odstup a kdy se více ponořit do hloubky postavy,“ vysvětluje Kristýna Kosová, která se společně s Adamem Svozilem postarala o režii a dramaturgii inscenace. Autorem scénické hudby k Iluzím se stal Jakub Borovanský, kostýmy a scénu navrhl Jan Tereba.

Ilustrační foto (zdroj: DJKT)

S nelehkými hereckými výzvami se vypořádala čtveřice herců: kromě ostřílených členů plzeňské činohry Jany Kubátové, Kamily Šmejkalové a Michala Štěrby také nováček souboru Pavel Neškudla, který se svým excelentním výkonem v inscenaci Talentovaný pan Ripley probojoval do širších nominací na Cenu Thálie.

Filmový a divadelní režisér, herec a dramatik Ivan Vyrypajev je zástupcem divadelního hnutí Novaja drama, které usiluje o zpracování aktuálních témat současným divadelním jazykem. Kromě divadelních her je ceněna také jeho filmová tvorba, například snímek Euforie byl uveden na mezinárodních filmových festivalech v Cannes, v Benátkách a též v Karlových Varech.

Vyrypajevova divadelní i filmová díla vynikají silným příběhem, bohatou představivostí, snovými obrazy a černým humorem.

Zveřejněno: 5. 4. 2017, Pecuch Martin