Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Makedonský velvyslanec se přijel představit…

Makedonský velvyslanec se přijel představit do Plzně

Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Makedonie v České republice J. E. Paskal Stojcheski se po roce úřadování přijel představit do Plzně. Na radnici se setkal s primátorem Martinem Baxou. „Nastal čas seznámit se s jednotlivými regiony a zjistit další možnosti spolupráce jak v oblasti kultury, tak při obchodování,“ uvedl velvyslanec.

V pondělí 3. března to bylo přesně 20 let od navázání diplomatických vztahů České republiky s Makedonií. „Při této příležitosti plánujeme na podzim několik akcí. Koncerty, projekce filmů a také výstavu. Rádi bychom se představili i tady v Plzni. A to nejen letos. Spolupráci nabízíme i v roce 2015, kdy se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury,“ sdělil Stojcheski. Členství v Evropské unii je strategickým zájmem Makedonie od získání nezávislosti a Česká republika tento její záměr dlouhodobě podporuje. Důležitá je pro ni i podpora v ekonomické oblasti, pokud jde o investice, zahraniční obchod a cestovní ruch. Vzájemný obchod dosáhl v loňském roce objemu 250 milionů EUR, z toho 180 milionů jsou importy z Makedonie.

Příležitost českých firem vidí velvyslanec Stojcheski v možnosti podílet se například na plynofikaci měst, budování silniční a železniční infrastruktury nebo tramvajových tratí v hlavním městě Skopje. V této souvislosti byla zmíněna plzeňská společnost Škoda Transportation.

Zveřejněno: 4. 3. 2014, Pecuch Martin