Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Loosův interiér na Klatovské 19 se výjimečně…

Loosův interiér na Klatovské 19 se výjimečně otevře veřejnosti

Loosovy interiéry na Klatovské 19

Foto: Petr Jehlík

Další z interiérů navržených světově proslulým architektem Adolfem Loosem se výjimečně otevře veřejnosti. Jedinečnou příležitost navštívit jindy nepřístupný dům na Klatovské třídě 19 budou mít zájemci v sobotu 5. září. Zvláštností interiéru je užití mramorového obkladu fantastiko s výrazným černobílým žilkováním připomínajícím fantastické bytosti.

Městská organizace Plzeň - TURISMUS pořádá u příležitosti Dnů evropského dědictví komentované prohlídky bytu podnikatele Huga Semlera v prvním patře domu, v němž se do dnešních dnů zachovala jídelna, salon a hudební salonek. Po Klatovské 12, Bendově 10 a Brummelově domě v Husově 58 se tak návštěvníci mohou podívat do jindy nepřístupných Loosových realizací. Vstupenky je možné zakoupit v turistickém informačním centru nebo online prostřednictvím portálu Plzeňská vstupenka.

Ilustrační obrázekZajímavostí bytu je také jeho příběh. Po nucené emigraci rodiny původního majitele v roce 1941 byl interiér využíván jako pracovna vojenského velitele města Plzně Georga von Majewskeho a byla zde podepsána kapitulace plzeňské posádky wehrmachtu. Po skončení války až do roku 1993 využívala dům včetně interiéru od Adolfa Loose československá armáda.

Dny evropského dědictví se konají každý rok v září. Jejich cílem je zpřístupnit nejširší veřejnosti nejzajímavější a často běžně nepřístupné památky všech druhů, tj. architektonické, archeologické, sakrální, technické, dále také muzea, galerie a knihovny a další prostory.

Prohlídky se konají od 10 do 12 hodin (včetně) a od 13:30 do 16:30 hodin (poslední prohlídka) vždy v půlhodinových intervalech. Vstupenky v ceně 30 korun je možné zakoupit prostřednictvím portálu www.plzenskavstupenka.cz či v turistickém informačním centru na náměstí Republiky 41. Prohlídky dosud nerekonstruovaných prostor nejsou z bezpečnostních důvodů přístupné dětem do 12 let.

• Komentované prohlídky přístupných Loosových interiérů v Bednově 10, Klatovské 12 a Husově 58 se konají pravidelně každý čtvrtek, sobotu a neděli. Vstupenky je možné si zakoupit prostřednictvím portálu www.plzenskavstupenka.cz či v turistickém informačním centru.
Zveřejněno: 26. 8. 2015, Pecuch Martin