Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Lesníci vykácí suché a poškozené stromy na…

Lesníci vykácí suché a poškozené stromy na Homolce

Suchem poškozené stromy, převážně jedle a borovice, pokácí lesníci v průběhu února a března v lesoparku Homolka na Slovanech. Hlavním důvodem je zajistit dlouhodobou bezpečnost této hojně navštěvované rekreační oblasti. Návštěvníci by měli být ohleduplní, dodržovat pokyny lesníků a s ohledem na vlastní bezpečnost nevstupovat do míst, kde se aktuálně těží. Tyto plochy budou vždy řádně označeny.

240327_Park_les_Homolka

Lesopark Homolka (ilustrační foto)

Sucho, nedostatek srážek a pokles hladiny podzemní vody oslabuje stromy, které mají následně menší schopnost bránit se napadení dřevokaznými škůdci. Zdravé dřeviny, pokud mají dostatek vláhy, jsou schopné vstup napadení zalít pryskyřicí, zatímco oslabená dřevina to nedokáže. Ani lesopark Homolka se plošnému usychání nevyhnul.

Místo pokácených dřevin vysází lesníci v parku nejdéle do konce letošního roku stromy náhradní. Z části se počítá i s přirozenou obnovou porostů. Již teď je na Homolce možné v podrostu nalézt semenáčky tisů, dubů a buků. Tyto semenáčky z původních dřevin jsou vůči suchu a přesazení odolnější více než uměle sázené sazenice, a zajistí udržení genofondu stávajících porostů.

Text: Monika Krausová

Zveřejněno: 27. 2. 2024, Martin Pecuch