Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Legiovlak míří na Plzeňsko, od pondělí 13.…

Legiovlak míří na Plzeňsko, od pondělí 13. června bude v Křimicích

Legiovlak neboli legionářské muzeum na kolejích míří na první polovinu léta do Plzeňského kraje. Návštěva regionu začíná na nádraží Plzeň-Křimice, kde bude Legiovlak od 13. do 26. června, pak parní lokomotiva s 12 zrekonstruovanými vagony představujícími život a boj legionářů na transsibiřské magistrále během první světové války zamíří do Rokycan, Železné Rudy, Klatov, Domažlic a Bezdružic. Veřejnosti bude k dispozici zdarma.

Legiovlak míří na Plzeňsko

Legiovlak, projekt Československé obce legionářské, připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany České republiky a dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítala už i krátce na Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá již z 12 zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce československých legionářů přepravovaly napříč Ruskem po transsibiřské magistrále v letech 1918 až 1920. Průjezd kolem světa domů do Československa si legionáři často museli vynutit tvrdým bojem s bolševiky a vlastní krví.

„Plzeň je naší letošní dvanáctou zastávkou a Legiovlak nepřipomene jen vzdálené boje první světové války, ale i význam legionářů pro meziválečný rozvoj Československa,“ řekl Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100. V Plzni bude stát na nádraží v Křimicích, dostat se k němu dá autobusy č. 35 a č. 41 nebo vlakem z hlavního nádraží, využít je možné Plzeňskou kartu a cestovat jako v MHD. Záštitu nad akcí převzal primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Pro Plzeňský kraj se chystá ještě jedna specialita, 23. července se v Bezdružicích uskuteční první historická bojová ukázka, do které se Legiovlak zapojí. Rekonstrukce bojů přenese návštěvníky do reality bojů na transsibiřské magistrále v letech 1918 až 1920. Legiovlak tak bude možné vidět i při jeho bojové činnosti s parní lokomotivou.

Legiovlak cílí na zájemce o vojenskou historii, širokou veřejnost, ale také na školní děti a jejich kolektivy, připraveny jsou skupinové prohlídky, na které se lze dopředu objednat na e-mailu skoly@legiovlak.cz nebo na telefonu 734 315 642.

Zveřejněno: 10. 6. 2016, Pecuch Martin