Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Landscape festival 2017 se bude věnovat…

Landscape festival 2017 se bude věnovat krajině města Plzně

Fotografie: M. Chaloupka

V průběhu května začne v Plzni několikaměsíční akce s názvem Landscape festival, která se bude věnovat tématům krajiny, města a veřejného prostoru. Obyvatelé se tak mohou těšit na výstavy, přednášky, happeningy, řadu rozmanitých instalací a bohatý doprovodný kulturní program. Festival pořádá Galerie Jaroslava Fragnera spolu se statutárním městem Plzeň, které dalo celé akci záštitu.

Témata, jimž se chce letošní plzeňský ročník věnovat, jsou zeleň v centru města, pěší zóny, přechody z městské do volné krajiny, vertikální zahrady, zelené střechy i další. „Po vydařených aktivitách v rámci projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 je tohle další velká příležitost na některá témata navázat a otevřít nové otázky, které dění ve veřejném prostoru našeho města posunou zase o něco dále,“ uvedl technický náměstek primátora města Plzně Pavel Šindelář, který minulý týden zahájil první neformální představení projektu v areálu DEPO2015, v němž budou v rámci festivalu umístěny některé instalace.

Akce navazuje na čtyři ročníky, jež se odehrály v Praze a Opavě a přilákaly bezmála 100 tisíc návštěvníků. I Plzeň propůjčí festivalu svou tvář a stane se kulisou nejrůznějších site specific instalací a intervencí z dílen českých i zahraničních architektů a umělců. Kromě instalací a happeningů oživujících městský veřejný prostor připravuje festival řadu inspirativních výstav, workshopů, přednášky odborníků a diskuse s veřejností. „Zájem občanů o veřejný prostor, jeho kvality a potenciál stále stoupá a je významným činitelem při rozvoji společnosti a utváření koncepce udržitelného rozvoje. Proto se i my snažíme o zvýšení obecného povědomí o smyslu a úkolech krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře a veřejnému prostoru,“ řekl Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera v Praze.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 6. 2. 2017, Pecuch Martin