Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Kvalita vody ve Velkém boleveckém rybníce je…

Kvalita vody ve Velkém boleveckém rybníce je trvale výborná

Zatímco průběh letní sezóny v roce 2013 byl pro vodu ve Velkém boleveckém rybníku ve znamení obtížně zvládnutelného rozvoje vodní vegetace a přítomnosti cerkárií, sezóna letošního roku se podle vodohospodářů vyvíjí velmi příznivě.

Velký bolevecký rybník

„Po chemické i bakteriologické stránce je jakost vody v Boleveckém rybníce trvale výborná a tuto charakteristiku si udrží i během letošního suchého a horkého léta. Voda se zde nemůže takzvaně zkazit, protože procesy, které jakost vody určují, probíhají v Boleváku účinně. Průhlednost vody se v posledním týdnu dokonce zvýšila na 2,9 metru,“ uvádí hydrobiolog Jindřich Duras.

Podle něj byl nástup vegetačního období ve znamení velmi nízkého obsahu fosforu, tedy nejdůležitější živiny pro celý vodní ekosystém. Příznivě se projevila podzimní aplikace síranu hlinitého, který fosfor v průběhu zimy z vody „vychytával“. Proto na jaře byla nejen vysoká průhlednost vody, ale také nedošlo k silnějšímu rozvoji zelených vláknitých řas, které snižují rekreační atraktivitu lokality a zároveň se z vody odstraňují jen velmi obtížně.

„Příznivou skutečností je, že se na velkých plochách dna, které uvolnila biomasa vodního moru, rozrostly parožnatky. To jsou rostliny nízkého vzrůstu, takže nevadí ani plavcům ani jachtařům, ale zároveň pozitivně ovlivňují kvalitu vody. Z ostatní ponořené vegetace jsou nejvýznamnější porosty stolístku klasnatého. Ty lze ale poměrně dobře sklízet vyžínacím plavidlem,“ vysvětluje Duras. „Kosení vodní vegetace je kromě běžné práce často cíleno přímo na podporu konkrétních akcí, například soutěž lodních modelů, mistrovství v dálkovém plavání nebo jachtařské závody,“ doplňuje jej Richard Havelka ze Správy veřejného statku. „Cílem kosení není likvidace veškerých vodních rostlin, protože pro dobrou jakost vody jsou důležité. Cílem je regulovat růst ponořené vegetace tak, aby mohly být realizovány všechny rekreační aktivity,“ podotýká Havelka.

Velký bolevecký rybník

Sinice způsobující vodní květ jsou sice ve vodě přítomny, ale jejich množství je nepatrné a drží se hluboko pod hygienickými limity. „Rozvoj jejich populace nepředpokládáme, protože nemají pro svůj růst dostatek fosforu,“ říká Jindřich Duras.

Jako podpůrný prostředek pro udržení dobré kvality vody mají vodohospodáři v záloze připravenu aplikaci síranu hlinitého, která by odebrala z rybníka nadbytečný fosfor. Zatím se zdá, že během léta žádné chemické ošetření nebude třeba a dojde až k podzimní aplikaci s cílem připravit dobré podmínky pro následující vegetační sezónu.

Cerkárie způsobující svědivé pupínky byly sice závažným problémem loňského roku, ale letos se jich plavci nemusejí obávat. Dílem vymizely jejich rizikové druhy už vloni v červenci, dílem byli jejich hostitelé (plži kružníci) odstraněni s kosenou vegetací. Velmi pozitivní také bylo, že velká zimující hejna labutí opustila rybník včas, takže parazit, kterým je motolice ptačí, neměl dostatek času ke svému vývoji.

Velký bolevecký rybník

Celkově lze říci, že se letošní sezóna vyvíjí příznivě a růst ponořené vegetace se daří průběžně korigovat. Prognóza na zbytek léta je rovněž příznivá. Je ovšem třeba mít stále na paměti, že Velký bolevecký rybník je plnohodnotným vodním ekosystémem, který se může často chovat po svém. Zároveň se nesmí zapomínat, že k dobré kvalitě vody patří i rostliny, které je třeba při různých aktivitách tolerovat jako přirozenou součást rybníka.

Zveřejněno: 21. 7. 2014, Kriegerová Eva

Významné akce města Plzně

Blik Blik
22. 3. 2024 - 23. 3. 2024
Blik Blik
Hudební ceny Žebřík
5. 4. 2024 - 5. 4. 2024
Hudební ceny Žebřík
Smetanovské dny
7. 3. 2024 - 11. 4. 2024
Smetanovské dny
Treffpunkt
25. 4. 2024 - 27. 4. 2024
Treffpunkt
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni