Kopie sošky Madony s Ježíškem se vrátila do plzeňské katedrály
Foto: Vladimír Křivka
Zmenšená sádrová soška Madony s Ježíškem se po téměř šesti desetiletích vrátila do katedrály sv. Bartoloměje. Kopii světoznámé gotické plzeňské Madony vyvezla do Norska na přelomu 50. a 60. let minulého století Norka Gerd Qvamová. O návrat plastiky se zasadilo norské velvyslanectví a hudební institut Barratt Due. Zástupci obou institucí v úterý 30. září Madonu s Ježíškem do katedrály sv. Bartoloměje vrátili.
Během slavnostního večera doplněného koncertem mladých norských violoncellistů z komorního orchestru Absolutt Cello zazněl příběh sošky Madony s Ježíškem. Ve 20. letech 20. století ji vytvořil plzeňský sochař Otakar Walter. Do rukou Gerdy Qvamové se dostala při jedné z návštěv Československa, kam dojížděla od roku 1947 za svou přítelkyní Olgou. Jednou byly obě ženy v plzeňské katedrále, kde byla na oltáři kopie madony. Tehdejší farář jí sošku dal v obavách, aby nebyla zabavena nebo zničena, a ona ji odvezla do Norska. Politické události pak zabránily, aby mohla žena do Československa dál jezdit. Po roce 1989 už neměla sílu vyřizovat všechna nutná povolení. Na sklonku svého života ale cítila potřebu vrátit sošku do Plzně a hledala někoho, kdo by ji odvezl. Pomoc našla u hudebníků z institutu Barratt Due.
Gotická socha Plzeňské Madony vznikla kolem roku 1380. Měří 1,34 metru, je ústřední soškou hlavního oltáře a patří mezi symboly města. Její kopie je například i na vrcholu morového sloupu vedle katedrály. Podle Mons. Emila Soukupa tak nejde o historickou hodnotu sošky, ale hlavně o její příběh.
Slavnostního předání zmenšené kopie Madony s Ježíškem se za město Plzeň zúčastnila náměstkyně primátora pro kulturu Eva Herinková.
Foto: Vladimír Křivka