Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Konfrontaci člověka s anonymním prostorem…

Konfrontaci člověka s anonymním prostorem velkoměsta zachycuje výstava Homo Urbanus Europeanus

Výjimečný soubor 60 velkoformátových snímků francouzského fotografa Jean-Marca Caracciho nazvaný Homo Urbanus Europeanus bude vystaven ve třech podlažích vstupního foyer Nového divadla v Plzni. Kolekci pořízenou v hlavních městech evropských zemí představil autor na mnoha místech světa, v České republice však poprvé. Hlavním motivem projektu podněcujícího fantazii a emoce diváka je konfrontace člověka s anonymním prostorem velkoměsta.

Zdroj foto: http://homo.urbanus.free.fr/europeanus/galeries.html

Zdroj foto: http://homo.urbanus.free.fr/europeanus/galeries.html

Jean-Marc Caracci začal s fotografováním v roce 2007, postupně procestoval 35 hlavních měst Evropy a v projektu i nadále pokračuje. Motivy jeho snímků jsou promyšleně komponované, zachycené na pečlivě vybraném místě a v přesně načasovaném okamžiku. Člověk na fotografiích se stává aktérem, hlavní postavou příběhu odehrávajícího se ve strohých kulisách velkoměsta.

Ve svých 50 letech odešel Caracci ze zaměstnání u dálniční správy a začal se naplno věnovat umělecké fotografii. Francouz se sicilskými kořeny se narodil v roce 1958 v Tunisu, od útlého dětství žije v Montpellier v jižní Francii. Je tak příkladem kosmopolitního Evropana, hrdého na svou identitu. V díle se vrací k humanistickému smyslu fotografie. Esteticky působivé snímky jsou přímočarým poselstvím upozorňujícím na rizika anonymity i odlidštěnosti a zároveň na nutnost kultivace městského prostoru.

Výstava je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 bude zahájena za účasti autora v pondělí 9. března 2015 v 17 hodin. Otevřena bude denně kromě pondělí vždy hodinu před představením do 30. dubna 2015.

Zveřejněno: 3. 3. 2015, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Inovujeme Plzeň
7. 6. 2024 - 8. 6. 2024
Inovujeme Plzeň
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni