Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Komunitní cyklomapa ukazuje osvědčené trasy

Komunitní cyklomapa ukazuje osvědčené trasy

Ilustrační obrázek mapy

Plzeň má komunitně spravovanou online cyklomapu, která si klade za cíl představit zájemcům jak oficiálně značené cyklostezky a cyklotrasy, tak ty neoficiální využívané cyklisty při své cestě po Plzni a okolí, aby se vyhnuli rušné dopravě ve městě. Mapa vznikla na základě podnětu v rámci programu Pěstuj prostor, jenž je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

„Vytvořit takovou mapu mě napadlo proto, že v Plzni je mnoho cyklistů, ale málo vyhovujících cyklostezek. Díky ní mohou cyklisté vzájemně sdílet své osvědčené zkratky a trasy, které jim usnadňují pohyb městem v místech, kde cyklochodník či stezka chybí,“ říká Šárka Korunková, autorka podnětu.

„Základní myšlenkou mapy je její otevřenost. Vhodné trasy mohou navrhovat sami cyklisté na základě svých zkušeností na rozdíl od tradičních map, jež většinou zohledňují pouze oficiálně značené trasy, případně jednorázově navrženou doplňkovou síť,“ uvádí Pavel Cvrček, který mapu vytvořil a spravuje, a dodává: „Vnímám cyklomapu jako živý objekt, u něhož samotná reakce uživatelů rozhodne, jakou formou bude dále vylepšována.”

Zveřejněno: 16. 9. 2014, Pecuch Martin