Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Koledníci vyšli do ulic Plzně, 6. ledna…

Koledníci vyšli do ulic Plzně, 6. ledna pojede i Tříkrálová tramvaj

Koledníci

do 15. ledna budou Plzeňané i lidé z dalších měst a obcí na západě Čech potkávat skupinky koledníků. V mázhauzu plzeňské radnice byl v pondělí zahájen 17. ročník Tříkrálové sbírky, děti i mladí lidé v kostýmech Kašpara, Melichara a Baltazara začnou vybírat peníze na charitativní účely. Koledníkům požehnal plzeňský biskup Tomáš Holub, za město Plzeň jim poděkoval náměstek primátora Petr Náhlík. Celostátní akci pořádá Charita České republiky.

„Děkuji vám za to, že budete obcházet dům od domu a vybírat peníze pro potřebné. Město Plzeň spolupracuje s charitou na projektech v oblasti kulturní, školské i sociální už od 90. let,“ uvedl Petr Náhlík.

Podle Pavla Janouškovce, ředitele Městské charity Plzeň, půjde letos v Plzni výtěžek sbírky do dvou domovů pro matky s dětmi, Domova sv. Aloise, na osobní asistenci, na podporu lidí z ulice a 20 procent výtěžku se vrátí do farností.

Stejně jako loni, tak i letos organizátoři připravili pro Plzeňany projížďku Tříkrálovou tramvají, do ulic západočeské metropole vyjede 6. ledna. „Díky Plzeňským městským dopravním podnikům bude historický vůz z roku 1956 typu T1 jezdit zdarma podle zvláštního jízdního řádu. Zveme všechny, kteří si chtějí spolu s námi připomenout příchod Tří králů, nebo se jen tak svézt a strávit pár příjemných chvil za doprovodu koledníků,“ uvedl mluvčí Diecézní charity Plzeň Miroslav Anton.

V tramvaji, která bude jezdit od 9 do 18 hodin, budou zpívat sbory a další hudebníci, jako jsou například Lenka Pachnerová, sbor Církevního gymnázia, Petr Merxbauer, sbor Koinonie Litice a další. Slovem i hrou na kytaru přispěje i emeritní biskup plzeňský František Radkovský. Zájemci budou moci přispět do tříkrálových kasiček. „Každý rok po skončení sbírky se nám ozývají lidé, kteří by rádi uvítali koledníky ve svých domácnostech, ale my se o tom dozvídáme pozdě. Tak třeba využijí tuto možnost, tramvaj je vlastně takový mobilní tříkrálový kolednický prostředek,“ doplnil ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 3. 1. 2017, Pecuch Martin