Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Kolaudace budovy nového planetária byla…

Kolaudace budovy nového planetária byla úspěšná

Ilustrační fotografie

První 3D planetárium v České republice, které již 4. listopadu otevře v areálu plzeňského Techmania Science Center, bylo  zkolaudováno. „Během dvaadvaceti měsíců od zahájení stavby jsme zchátralou budovu škodovácké jídelny z roku 1917 dokázali přestavět na supermoderní zařízení, za jehož zdmi najdou možnost zábavně poznávat zejména fyziku a astronomii statisíce návštěvníků ročně,“ říká technický manažer Techmanie Jiří Vlasák.

Přeměna historické jídelny v dezolátním stavu na přední planetárium v zemi započala v lednu loňského roku. Během rekonstrukce byla budova zcela rozebrána a opět postavena s využitím původních prvků: části Hetzerových vazníků, původních dýmníků nebo cihelných pásek na fasádě. Budova je kulturní památkou, při její stavbě byla poprvé v českých zemích použita tzv. Hezterova konstrukce lepených vazníků, kdy jednotlivé trámy byly skládány z lamel spojovaných lepidlem na bázi tvarohu a vápna.

Zveřejněno: 10. 10. 2013, Pecuch Martin