Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Knihovna města Plzně ocenila svého Čtenáře…

Knihovna města Plzně ocenila svého Čtenáře roku

Knihovna města Plzně ocenila své nejpilnější čtenáře z řad otců

Knihovna města Plzně ocenila své nejpilnější čtenáře z řad otců. Zapojila se tím do 5. ročníku celorepublikové soutěže Čtenář roku 2015, jejíž absolutní vítěz bude vyhlášen v polovině dubna v Praze. Plzeňským „Tátou čtenářem“ se stal osmačtyřicetiletý lékař Michael Urban, jenž si loni vypůjčil a přečetl 253 knih. Dalších 16 mužů obdrželo knihu a čestné uznání.

„Z průzkumů vyplývá, že čte více žen než mužů. Je proto skvělé, že knihovna připravila tuto akci, která pomáhá tomu, aby otcové byli dětem vzorem a vychovávali je ke čtení,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa, jenž ocenění Michaelu Urbanovi předal prostřednictvím jeho dětí.

Podle ředitelky knihovny Heleny Šlesingerové tvoří muži v městské knihovně dlouhodobě pouhých 26 procent registrovaných uživatelů. „S muži-knihovníky je to ještě horší, dělají asi sedm procent. Četbu jako takovou si dnešní děti navíc s mužskou rolí už ani nespojují, čtou jim maminky, babičky, sestry, učitelky. O to důležitější je vyzdvihnout tatínky, kteří odhodlaně budují dobrý vzor muže-čtenáře,“ uvedla Helena Šlesingerová.

Knihovna pátrala nejen ve vlastní databázi, vyzvala také rodiny, aby své táty přihlásily. Do soutěže se zapojilo sedm plzeňských knihoven, které do městského kola poslaly dohromady 17 finalistů.

Zveřejněno: 16. 3. 2015, Pecuch Martin